Naučná stezka Z Jinec na Olymp Brd

Že naučné stezky bývají jen krátkými rodinnými vycházkami, jejichž trasa obvykle vede nenáročným terénem? Většinou tomu tak vážně je. V údolí, které si Litavka skrz Brdy vyrazila, se ale rozhodli to udělat jinak. Vznikla tak naučná stezka Z Jinec na Olymp Brd, jejíž délka činí více než 17 kilometrů.

Naučná stezka nádhernou krajinou...

Naučná stezka nádhernou krajinou…

Ta i místy náročný terén z ní dělají výšlap, kam se s kočárkem a malými dětmi nevyrazí úplně snadno. Zkrátit ji a vyhnout se nepříjemným úsekům ale možné je. Tak vzhůru s rodinou na ten bájný brdský Olymp!
Co že je to za kopec? No přece Plešivec. Božské osídlení tu dokázáno není, na rozdíl od toho prehistorického. Boží jsou ale výhledy, které poskytují zdejší vyhlídky na centrální Brdy, jimž dominuje nejvyšší brdská hora Tok.

...s krásnými výhledy

…s krásnými výhledy

Bylo by ale chybou domnívat se, že jediným zajímavým místem na této naučné stezce je městečko v údolí Litavky a vrcholek v nadmořské výšce 654 metrů nad ním. Trasa vás provede například kolem hutě Barbora z roku 1810, okolo přírodní památky Vinice, odkud pochází řada zkamenělin trilobitů v muzejních i soukromých sbírkách, nebo okolím přírodní památky Na Horách, malého nezalesněného vršíku, který na jaře obarvují květy konikleců lučních, orchidejí vstavačů kukaček, pryšců chvojek nebo smolniček. Kromě spousty informací na naučných tabulích na turisty čeká i spousta výhledů, studánek a dokonce i viklan. Prostě túra se vším všudy. A tím se myslí i občerstvení přímo v Jincích, které jsou také nejlepším výchozím bodem, odkud se na tuto trasu vydat.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *