Náprstník červený (Digitalis purpurea)

Tahle nádherně kvetoucí rostlina se jmenuje náprstník, konkrétně náprstník červený. Když se podíváte na tvar jednotlivých květů, je hned jasné, proč toto jméno dostal.

Abychom učinili školskému přírodopisu za dost je třeba zmínit, že patří mezi dvouděložné, a tedy i krytosemenné rostliny. I když by to do ní nikdo neřekl, řadí se do širšího příbuzenstva jitrocelů. Kvete v létě jednostranným hroznovitým květenstvím a plodem je tobolka. Kromě fialové až červené varianty existuje i bílá a spousta vyšlechtěných kultivarů. Rostliny obou barev často najdete růst vedle sebe.

Náprstník červený, zdroj: Pixabay

Náprstník červený, zdroj: Pixabay

Náprstníkům vyhovují paseky, lesní světliny a okraje lesních cest. Podle dostupných zdrojů není v České republice původním druhem, ale už tu od konce 18. století stihl zdomácnět. Narazíte na něj skoro ve všech pahorkatinách, podhorských i horských oblastech. Jde dokonce o invazní druh. Původně rostl nejspíše na západ od našich hranic. Dnes ho ale uvidíte třeba i na Kanárských ostrovech nebo u protinožců.

Přehlídnout ho nemůžete. Dorůstá až do metru a půl a jeho obrovské květy jsou pastvou pro oko i pro včely.

Díky nim náprstník zdomácněl i na našich zahradách. V souvislosti s tím je třeba mít na paměti, že jde o jedovatou rostlinu. Digitalis, jak se mu říká latinsky, obsahuje srdeční jedy, jako jsou například digitalin nebo digitoxin. Co v určitém množství zabíjí, může v jiné míře léčit, a tak se s těmito látkami potkáte i v lécích na srdeční choroby. Prudkou jedovatost této rostliny bych ale stejně nezkoušel. Je prý odporně hořká. Kdo by přesto chtěl ochutnat, měl by si na Wikipedii přečíst rozsáhlý seznam dalších obsažených látek a popis průběhu otravy. Jen pro ilustraci: Začíná záněty v ústech, nevolností a zvracením a pokračuje nepravidelným pulsem, těžkým dýcháním, halucinacemi, hučením v uších a končí zástavou srdce.

No, je toho dost. Člověka prý zabijí 2-3 listy, na koně stačí 200 gramů. Články na internetu zmiňují, že náprstník používají traviči v řadě detektivek. Určitě byste si tím ale tuhle nádheru neměli zošklivit. Pohled na ní je zcela bezpečný. A pokud by z rostliny přece jen šel strach, stačí si vzpomenout na její lidové názvy kapří huba, kozlů roh nebo skřítkovy rukavice a radost je zpátky. Nakonec Brdy dávají radost snad vždycky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *