Muzeum Středních Brd Strašice

Strašice jsou obec obklopená brdskými lesy. Najdete je přibližně 12 kilometrů východně od Rokycan. Po odchodu armády zde zbyl rozsáhlý areál bývalých kasáren. Ten byl převeden do majetku obce Strašice a nyní je využíván převážně pro komerční účely. 

Muzeum Středních Brd: Velitelská vila

Muzeum Středních Brd: Velitelská vila

V roce 2005 byla poprvé formulována myšlenka, aby byl tento areál využíván nejen ke komerčním činnostem, ale i k vytvoření kulturního centra. Za přispění odborníků z celé řady oborů tak vznikl na obci projekt Turistického poznávacího a pobytového areálu, neboli Muzea Středních Brd. Sídlí jednak v bývalé velitelské vile postavené ve funkcionalistickém slohu a jednak v typizovaném dřevěném vojenském baráku ze 30. let 20. století. V objektu vily je zřízena stálá muzejní expozice, která představuje Střední Brdy a strašický region z hlediska přírodních i společenských věd. Zvláštní důraz je kladen na místní řemesla a vojenskou historii Středních Brd. Muzeum zřizuje také unikátní ubytovnu s osmnácti lůžky a sociálním příslušenstvím, autenticky upravenou na způsob vojenské nocležny z období první republiky.

Muzeum Středních Brd: Ubytovací kasárna

Muzeum Středních Brd: Ubytovací kasárna

Ve venkovních prostorách muzea je zřízen malý geopark, který návštěvníky seznamuje s pestrou horninovou skladnou Brd i Rokycanska. Skupiny, kterým by nestačily uměle seskupené expozice, mohou pracovníci muzea vzít na exkurze přímo za geologickými zajímavostmi okolí Strašic, po stopách černého zlata pod Brdy, za těžbou železa v okolí Klabavy a Ejpovic, za fosilními i archeologickými doklady minulosti do okolí Příkosic, do Mirošova za barokem nebo do přírody i středověku údolím Kornatického potoka.

V objektu muzea sídlí také informační centrum pro celý region Středních Brd. Je zde také vybudováno zázemí pro školící i společenské aktivity. Muzeum Středních Brd pořádá samozřejmě také krátkodobé a aktuální výstavy.

Muzeum Středních Brd: Dvoulůžkový pokoj v ubytovně

Muzeum Středních Brd: Dvoulůžkový pokoj v ubytovně

Muzeum Středních Brd tak dnes může fungovat jako Areál zážitkové a poznávací turistiky Střední Podbrdsko.

Otevírací doba muzea:

duben – září:

úterý – neděle: 10.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
pondělí zavřeno

říjen – březen:

středa: 13.00 – 17.00
sobota, neděle: 10.00 – 12.00 a 13.00 – 17.00
pondělí, úterý, čtvrtek, pátek zavřeno.
(poslední prohlídka je možná hodinu před koncem otevírací doby, tj. v 11 a 16 hodin)
Systém vstupného je dokonale popsán na webu muzea zde.

oficiální web muzea: http://muzeumstrasice.eu/

videopozvánka do Muzea Středních Brd:

Za spolupráci na textu a propůjčení fotografií děkujeme Muzeu Středních Brd a paní Renatě Převrátilové.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *