Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové

Česká spisovatelka Magdalena Dobromila Rettigová, tehdy Artmannová, se narodila na konci 18. století na pomezí Českého krasu a oblasti pod brdskými Hřebeny v obci Všeradice. Dnes tu ve zrekonstruovaném zámeckém dvoře vaří pivo Všerad, nabízejí využití sportovišť a turistům poskytují ubytování a v restauraci i něco teplého do žaludku. V budově špýcharu tady navíc můžete navštívit galerii a Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové.

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Expozice v přízemí

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Expozice v přízemí

Ještě než v přízemí zaplatíte vstupné, můžete obdivovat práci starých mistrů tesařů na původních trámech, které dodnes tvoří stropy špýcharu. Pak už na vás čeká expozice věnovaná právě Magdaleně Dobromile Rettigové. Kromě tradičních exponátů, jako jsou knihy a dobové relikvie, je tato část muzea také interaktivní a hlas Simony Stašové vás pochválí, pokud se vám některý z dobově laděných úkolů podaří splnit. Čím více se budete vzdalovat od pokladny, tím více bude na zdi vedle ní vystupovat portrét místní nejslavnější rodačky. Její digitální obraz je totiž tvořen dvěma a půl tisíci drobných čtverečků.

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Expozice v 1. patře

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Expozice v 1. patře

První patro muzea obsahuje stále se rodící expozici Jak se žilo na vesnici. Sbírka obsahuje řadu zajímavých nástrojů, které dokumentují život a zemědělskou činnost na vesnici v uplynulých dvou stoletích. Kromě pil, seker, hoblíků, vrtáků, žehliček či praček se tu také můžete podívat na průběh rekonstrukce celého zámeckého dvora zachycený na fotografiích.

 

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Galerie ve 2. patře

Muzeum Magdaleny Dobromily Rettigové: Galerie ve 2. patře

Druhé patro je uměleckou galerií. Jedna její část je věnována současným výtvarníkům, jejichž díla si zde můžete také zakoupit. Druhá část patří autorským i společným výstavám známých českých či zahraničních malířů, sochařů a fotografů.

Podkroví pak skrývá malý divadelní či koncertní sál s kapacitou 150 míst. Zde se konají příležitostné Zámecké večery nebo firemní či společenské akce.

Budete-li se někdy toulat pomezím Brd a Českého krasu, na tohle místo nezapomeňte. Můžete tu obohatit ducha a v restauraci i tělo.


Zdroje a odkazy:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *