¨

Muzeum Hořovicka

Znovu obnovená pobočka Muzea Českého krasu v Hořovicích se od roku 2017 nachází v areálu Starého zámku. Stálá expozice je umístěna v prvním patře východního křídla hlavní budovy zámku.

Nahlédnutí do minulosti Městského muzea v Hořovicích

Starý zámek v Hořovicích, foto: D. Švrček DiS.

Starý zámek v Hořovicích, foto: D. Švrček DiS.

Již u vstupu lze spatřit cestu přeměny předmětu každodenní potřeby (skleněný servis)  v hodnotný muzejní exponát, což zachycuje kreslený komiks na chodbě. Úvod do expozice se věnuje historii Městského muzea v Hořovicích, jakožto instituci regionální a vlastivědné, jejíž kořeny sahají až do roku 1912. V typických dřevěných vitrínách jsou vystaveny muzejní exponáty ze společenskovědních i přírodovědných sbírek. Některé z nich byly určeny na prezentaci zdejšího regionu pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze (r.1895). Součástí první místnosti je též dobový měšťanský interiér z počátku 20. století včetně obrazu zachycující jednu místní neobvyklou událost.

Sbírka kovových uměleckých a historických předmětů

Prostory pokladny, foto: J.Borecká

Prostory pokladny, foto: J.Borecká

Druhá místnost prezentuje archeologické nálezy z vrchu Plešivec (bronzové depoty šperků, nástrojů a zbraní) a nálezy ze zříceniny hradu Valdek (zbraně, ostruhy). Další exponáty tvoří výrobky místních firem zaměřujících se na výrobu umělecké litiny. Smaltované nádobí představuje tradiční výrobu hořovické firmy Václava Schmidta, která patřila k prvním smaltovnám v českých zemích.

Cvočkařská dílna, foto: J.Borecká

Cvočkařská dílna, foto: J.Borecká

Cvočkařská dílna s cechovními památkami odkazuje k dlouholeté tradici tohoto řemesla v hořovickém regionu. Unikátem expozice jsou modely gastronomických zařízení, jejichž výrobou se zabývala firma Otto Hofmann Hořovice (pozdější Alba). Návštěvník také může spojit zdejší tradici výroby hudebních nástrojů (firma Harmonika) s výše uvedenými továrnami a zkusit rozeznít smaltované nádobí v podobě bicí soupravy.

Za historií brdského lesa

Brdský strom, foto: J.Borecká

Brdský strom, foto: J.Borecká

Třetí místnosti dominuje dřevo nejen jako symbol brdských lesů, ale i jako materiál každodenní činnosti našich předků. Nepřehlédnutelnou je mapa někdejšího hořovického knížecího lesního hospodářství z roku 1890 doplněná fotografiemi hájoven, mysliven a lesních provozů z roku 1919 nacházejících se v místech dnes již neexistujícího vojenského újezdu Brdy. Za dominantu lze považovat „brdský strom“ osazený ptactvem a prezentující pomocí obrazovek práci se dřevem. Dále je zde k vidění dvoudílný včelí úl skříňové konstrukce z Hluboše zdobený polychromovanou plastikou sv. Floriána. Pro děti se tu nachází hrací koutek se stavebnicí a hlavolamy.

 

Otevírací doba:

duben, květen a září, říjen víkendy, svátky 9.00-12.00  a  12.30-17.00
červen, červenec, srpen denně kromě pondělí (zavírací den) 9.00-12.00  a  12.30-17.00

 

Dětský koutek, foto: J. Borecká

Dětský koutek, foto: J. Borecká

Mimo uvedené termíny lze muzeum navštívit o Velikonočních svátcích  30. 3. a 31. 3. 2018 (pondělí 2.4. zavřeno),

dále pak o adventu: víkendy 1.- 2. 12., 8. – 9. 12. a 15.- 16. 12. 2018

 

Vstupné: plné 30 Kč, snížené 20 Kč, rodinné 70 Kč, školní skupiny 10 Kč

text: RNDr. Anna Brotánková

Mohlo by se Vám také líbit...

2 komentáře

 1. M. Gabriel napsal:

  Dobrý den.
  Na stránce
  http://www.sberatel-ksk.cz/clanek-pozoruhodna-sbirka-nastennych-kalendaru-pani-hany-trinerove-2010080007
  jsem našel info o sběratelské vášní paní Trinerové z Komárova. V článku je zmínka o jejím zájmu o spolupráci z Muzeem, proto se obracím na vás. V rámci úklidu mi nějaké kalendáře přebývají, proto bych uvítal, pokud byste paní Trinerové mohli předat kontakt na mne, třeba bude mít o nějaké kousky zájem.
  Děkuji, mějte se hezky.
  M. Gabriel
  Rokycany

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *