Mirošovské prameny

Vývěr artézských vod

Vývěr artézských vod

Pokud někdy nebudete vědět, co s volnou hodinkou v Mirošově, máme pro vás tip na krátkou příjemnou procházku lesem podél toku Skořického potoka. Z Mirošova vyražte  od sádek po cyklotrase číslo 2251A. Je to úzká lesní silnička bez automobilového provozu, která se odděluje od silnice na Dobřív, a která zde jen velmi pozvolně stoupá. Po několika desítkách metrů vás cesta dovede do lesa a tedy i do CHKO Brdy. Po pravé straně minete nejprve Dvorský mlýn s Dvorským (Lorským) rybníkem a po kilometru i menší Cihelský rybník. U něj cyklotrasa uhýbá vlevo a začíná výrazněji stoupat. Vy však pokračujte rovně po nezpevněné lesní cestě.

Vodočet ČHMÚ

Vodočet ČHMÚ

Po necelých dvou kilometrech se vám do uší vloudí pravidelné povrzávání. Přichází odkudsi z lesa po vaší pravé straně. Vydejte se několik metrů za tímto zvukem mimo cestu. Narazíte na silný pramen, který je zřejmě vývěrem důlních vod z bývalých černouhelných dolů. Voda je silně železitá (ale čistá a velmi chladná), což lze vyčíst i z oranžové barvy potůčku, který vytváří. Tento pramen je sledován Českým hydrometeorologickým ústavem. V okolí je spartánské posezení a dokonce odpadkový koš. A co tu vydávalo ty zvláštní zvuky? Na potůčku je umístěno několik kovových mlýnků, které postupně reznou a při otáčení vržou. Vrzavé zvuky tak dokreslují zvláštní atmosféru tohoto místa. Bez zajímavosti není ani soutok tohoto potůčku se Skořickým potokem pár metrů odsud. Rezavá voda pramene se mísí s čistou v potoce a nejednomu návštěvníkovi se při tom pohledu vybaví vzpomínka na fotografie soutoku Amazonky a Rio Negro nebo Bílého a Modrého Nilu.

Račí pramen

Račí pramen

Až se dostatečně vynadíváte, vraťte se zpátky na cestu a pokračujte po ní. Po dvou stech metrech na vás čeká další studánka, které se někdy říká Račí pramen. Vývěr je krytý budkou se stříškou. Studánka je jen několik metrů od (zřejmě bezejmenného) potoka pramenícího nad Skořicemi, do nějž také dotečou její vody. Voda Račího pramene je čistá, ale námi změřené kyselé pH znamená, že za pitnou by ani v případě laboratorního rozboru prohlášena být nemohla.

Pokud výše zmíněný potok přebrodíte či přeskočíte, vydejte se na rozcestí za ním doleva a vzhůru. Pozorně pozorujte les po vaší pravé straně. Ne dále než 50 metrů od potoka je totiž v lese stará kamenná studna. Do roku 2016 byla neudržovaná. V zimě 2016 ji kdosi vyčistil. V době našich posledních návštěv však byla bez vody.

Kamenná studna

Kamenná studna

Zpět do Mirošova se můžete dostat po stejné cestě, nebo seběhnout po cestě z kopce ke Skořickému potoku, přebrodit jej a vrátit se po cestě na druhém břehu.


1 Response

  1. Hanka napsal:

    Krasna prochazka, vyborne popsana, diky 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *