Mikulášská nadílka a Vánoční příběh královny Elzy na zámku Mníšku pod Brdy

Během adventních víkendů až do 18. prosince můžete na zámku v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy navštívit speciální prohlídky Vánoce s královnou Elzou.

Zimní zámek Mníšek pod Brdy, foto: Anna Čelouchová

Zimní zámek Mníšek pod Brdy, foto: Anna Čelouchová

Elza přišla z Ledového království na mníšecké panství za dětmi, projde se s nimi zámeckými komnatami, užije si s nimi zábavu i poučení a prožije svůj vánoční příběh. Ztratil se její kamarád, sněhulák Olaf. Elza ví, že má rád slunce a bojí se, jestli neodcestoval do teplých krajů. Musí ho včas najít, aby neroztál. Podaří se jí to, když splní několik úkolů, se kterými jí děti určitě pomohou. Už se těší, až Olafa uvidí, připravila mu krásný vánoční dárek.

Při prohlídkách si děti také vyzkouší i některé vánoční zvyky přímo v zámeckých místnostech. Třeba pouštění lodiček nebo házení střevícem, pomůžou ozdobit vánoční stromeček. A co všechno se můžete dozvědět? Třeba proč vaří děvečky před Vánoci knedlíky a jak zjistí jméno svého ženicha, k čemu je dobré šlapat na sekyrku, proč se dává řetěz kolem stolu a proč musí hospodyňky vyskakovat do výšky nebo jak poznáme, jestli se nám nenarodí miminko či zda budeme zdraví a oblíbení.

Malí návštěvníci zámku se navíc mohou v Kouzelném sklepení seznámit se zimní vílou, jejími sestrami, kamarádem vodníkem a dalšími pohádkovými postavami. Ve výtvarné dílně je pak čeká malování ozdoby na stromeček, barvení vánočního zvonečku nebo výroba čertíka s andělem.

Mikulášská nadílka, foto: Anna Čelouchová

Mikulášská nadílka, foto: Anna Čelouchová

Ve dnech 3. a 4. prosince bude ve sklepení otevřeno zámecké Peklo i Nebe s Mikulášskou nadílkou. Rodiče mohou pro své ratolesti připravit balíčky s laskominami nebo vitamíny, připsat na lísteček seznam hříchů nebo dobrých skutků, kterých se děti během roku dopustily, a odevzdat na zámku, kde si je vyzvednou příslušné bytosti, jež budou mít obdarování na starosti. Děti si své koledy ale budou muset trochu vysloužit. Třeba porazit čerta v kostkách, zazpívat andělovi pěknou píseň a splnit různé úkoly. Tento program je velmi oblíbený a je nutná rezervace.

text: Ing. Marie Charvátová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *