Kuňkám žlutobřichým se bude na Felbabce dařit lépe

Kuňka žlutobřichá je drobná žabka, na jejímž těle se vyvinulo unikátní ochranné zbarvení. Zatímco kontrastní žlutočerné břicho ukáže, cítí-li se vážně ohrožena, většinu času se snaží nebýt vůbec vidět. Šedozelená kůže hřbetní strany jejího těla věrně imituje dno bahnitých tůněk a kaluží, v nichž se nejčastěji vyskytuje. I přesto u nás patří mezi ohrožené druhy. A my v Brdech máme to štěstí, že se tu nachází hned dvě evropsky významné lokality se silnými populacemi tohoto druhu. Obě by však bez pravidelných zásahů člověka zarostly a pro kuňku se tak staly nevhodnými.

Kuňka žlutobřichá, foto: Jana Žižková, zdroj: PrirodaCeska.cz

Kuňka žlutobřichá, foto: Jana Žižková, zdroj: PrirodaCeska.cz

Na Hrachovišti i Felbabce se tak odehrává podobná situace jako na Toku či Houpáku, i když v zásadně jiných biotopech. Zatímco na vřesovištích na bývalých dopadových plochách by přírodní sukcese vedla k jejich postupné změně v les, bahnité plochy s kalužemi a tůněmi, na nichž se podepsala těžká vojenská technika, by se za pár let změnily v běžné vlhké louky.

Správa CHKO Brdy, resp. Agentura ochrany přírody a krajiny tomuto scénáři hodlá zabránit. Spolu s Hornickým muzeem v Příbrami stanovila vhodné trasy a termín, kdy se na Felbabku vrátí a kudy se po ní bude prohánět armádní technika. Rozježděný terén na lokalitě tak nepřipisujte vandalům. Naopak tu vznikl ráj pro kuňku žlutobřichou.

Kuňka žlutobřichá, foto: Jana Žižková, zdroj: PrirodaCeska.cz

Kuňka žlutobřichá, foto: Jana Žižková, zdroj: PrirodaCeska.cz

Vyjeté koleje a prohlubně se na jaře budou hemžit nejen nenápadně nápadnými obojživelníky. Svoje místo k životu si tu najde také řada druhů bezobratlých. I méně konkurenčně zdatné vlhkomilné  rostliny tu dostanou šanci vyrůst a svými květy učinit roční období, na které se už teď těšíme, ještě pestřejším.

Fotografie situace před a po zásahu si můžete prohlédnout na webu Správy CHKO Brdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *