Kosatec sibiřský (Iris sibirica)

Když se řekne kosatec, lidově mečík, většině lidí hned naskočí obrázek okraje rybníka, v jehož hladině se zrcadlí nádherné žluté květy. I Agatha Christie nechala Hercula Poirota pracovat právě s kosatcem této barvy. Když se ale řekne kosatec a Brdy, rázem je tu jiná barva. A za tou musíme trochu jinam.

Květen - kosatec sibiřský

Květen – kosatec sibiřský

Proslulý brdský druh kosatce nese druhové jméno sibiřský, i když by mu slušelo i třeba padrťský. To podle toho, kde najdete jeho snad největší populaci u nás. Roste ale třeba i na Hrachovišti nebo na Bahnech, kde kvete během června. Na padrťských pláních vydrží nejdéle, většinou až do prázdnin.

Všechny zmíněné brdské lokality kosatce sibiřského mají jedno společné – jde o sporadicky kosené vlhké louky. Přesně takové podmínky těmto rostlinám vyhovují a přesně to je také důvod, proč u nás patří mezi ohrožené druhy. Meliorace, vysušování a intenzivní využívání luk mu prostě nevyhovují.

Kromě Brd se s těmito rostlinami u nás setkáte spíše roztroušeně. Areál výskytu kosatce sibiřského je ale úctyhodný. Potkat ho můžete v mírném pásu Asie i Evropy. A v zahradách skoro po celém světě. Z původního divokého druhu byla totiž vyšlechtěna spousta kultivarů, třeba i bílé barvy. Vy, kdo kosatce na zahradách pěstujete, víte, že parádu udělají i na podzim a v zimě, kdy z trsů ční puklé suché tobolky dost zvláštního tvaru. Někdo je používá do suché vazby, nejvíc parády ale stejně udělají, když zůstanou na louce. Nakonec, tam dělají všechny květy nejvíc parády…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *