Kopec plný studánek. V sobotu se putuje za Žďárskými studánkami

Studánky na vrchu Žďár nad městem Rokycany byly obnoveny v roce 2010, k 900. výročí od první písemné zmínky o městě v Kosmově Kronice české. Celkem se tu tak můžete napít z deseti studánek, které s křišťálovou vodou. A právě za studánkami se bude putovat v sobotu 20. května 2023.

jako každý rok i letos akci připravily Lesy města Rokycan společně s městem Rokycany. „Již tradičně jsme připravili dvě trasy, jedna je určena zdatnějším turistům a druhá je volena pro vycházkové tempo. Na obě trasy vyrazíme se zkušenými průvodci v 9 hodin od arboreta v polesí Žďár. Všichni se sejdeme společně ve 12 hodin v lomečku pod Žďárem, kde bude připraveno malé občerstvení u ohýnku,“ pozval za městské lesy jejich jednatel Stanislav Suda.

Žďárské studánky jsou viditelně označeny

Žďárské studánky jsou tematický okruh deseti studánek, které se nacházejí na polesí Žďár. Každá studánka má svůj místopisný název a je u ní vybudováno zastřešené posezení. Orientační tabule s mapou celého polesí Žďár se zakreslenými studánkami najdou návštěvníci lesa na hlavních přístupových cestách k polesí Žďár.
Nedaleko něj stojí i Lesní arboretum Žďár. Založil jej dlouholetý rokycanský lesník Ing. Kamil Matoušek (28. 9. 1936 – 27. 1. 2000). Učinil tak na místě bývalé lesní školky. V letech 1974–1978 zde vysadil okolo 25 druhů dřevin. V následujících letech přibyly další, až na současný stav 30 druhů dřevin. Cílem bylo ukázat návštěvníkům na zredukované ploše základní dřeviny, které se nejčastěji vyskytují v našich lesích. Obnovením tohoto arboreta a v budoucnu jeho rozšířením, bychom rádi zpestřili pobyt návštěvníkům rokycanských lesů a doplnili tak již vybudované studánky o další zajímavé místo.
zdroj: Mgr. Adriana Jarošová, město Rokycany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *