Jezevčí skála

V Brdech najdete místa, kde se to hemží lidmi. Není jich mnoho, ale málokdy se vám stane, že máte třeba oba Padrťské rybníky jen pro sebe. Leckdo nostalgicky vzpomíná na staré doby, kdy se do Brd nesmělo, a on tak na svých (nelegálních) toulkách nikoho nepotkal. I dnes taková místa v CHKO Brdy jsou. Jen je třeba hledat. Takové najdete třeba kousek nad Dobřívem, kde se pod vrcholem kopce převážení pne Jezevčí skála.

Jezevčí skála

Jezevčí skála

Tenhle název má většina z nás spojený s filmem. I když se pod brdskou Jezevčí skálou Tomáš Holý neproháněl, na kráse jí to neubírá. Možná spíše naopak. Napříč nevýrazným sedélkem se tyčí několik set metrů dlouhý slepencový hřbet. V jižní části jde spíše jen o v lese rozházené balvany, hřbet však směrem k severu mohutní a na vrcholu sedla vše rámuje mohutný suk – skála, jak se patří, která dále na sever klesá jen velmi neochotně. Tady čpí genius loci z kůry stromů i lišejníků a mechu na kamenech

Pokud nemáte ambici lézt až na vrchol, potěší vás, že kolem nejvyšších partií skály vede úzká ale při troše opatrnosti bezpečně schůdná romantická pěšina. A kdyby vás přece jen zlákal vrchol, zjistěte si, jak to se lezením v CHKO je.

Jezevčí skála

Jezevčí skála

Kvůli výhledům ale lana nepotřebujete. Ne, že by to tu bylo jedno velké panorama, ale lze se pokochat pohledem na protější masiv Bábovky a Trhoně. Jen počítejte s tím, že to bude pohled skrz řídký les.

Většina map tvrdošíjně tvrdí, že k Jezevčí skále nevede žádná cesta. Nevěřte jim. Nejsnáze se sem stoupá od Dobříva po žluté značce. Na rozcestí pod Převážením pak z cesty uhnete vlevo a stoupáte nevýraznou lesní pěšinou až do sedla. V tu chvíli zamžourejte mezi stromy po vaší levici. Je tam! A pokud vám jde o více výhledů, zkuste si cestu prodloužit z Mirošova, jak to doporučujeme ve videu.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *