Brdy a Vánoce? To je kapr z Padrťských rybníků!

Počasí na konci roku nějakým dlouhým túrám a výletům do Brd nepřeje. Přesto si toto pohoří můžete užít, klidně na Štědrý večer a hezky doma v teple. Jako každý rok i letos totiž rybáři z Vojenských lesů a statků v Mirošově nabízejí ryby, které ještě před pár dny plavaly v Padrťských rybnících přímo v srdci Brd. Štědrovečerní tabule pro pravé brdomily!

Výlov na Padrťských rybnících, foto: Vojenské lesy a statky

Výlov na Padrťských rybnících, foto: Vojenské lesy a statky

V Mirošově pod Brdskou vrchovinou jsou vedle tradičních vánočních kaprů v prodeji také štiky, amuři, líni, candáti a siveni. V doplňkovém prodeji také pstruzi. Odvézt si odsud můžete i vánoční stromky. Smrčky a borovičky, které tu nabízejí, nepochází z žádných plantáží, ale vyrostly přímo v brdských lesích. Rybářství správců Padrťských rybníků je aktuálně otevřeno od 8.00 do 16.30 ve všední dny, v sobotu a neděli je prodej zkrácen do 12.00 hodin.

„Jde o mimořádnou nabídku maloodběratelům, kteří si chtějí pochutnat na vánočním stole na chutných a zdravých rybách z ekologických chovů. Rybniční hospodaření na Padrtích v Brdech i na šumavské Olšině probíhá bez hnojení a také osádka rybníků rybami je výrazně nižší než je u rybníkářských chovů běžné. Parametry chovu jsou obecně v souladu s požadavky orgánů ochrany přírody, nevyužíváme žádné procesy k urychlení růstu, čímž jsou přírůstky osádky pomalejší a přirozenější. Proto na těchto rybnících také probíhají výlovy jen jednou za dva roky,“ vysvětlil mluvčí VLS Jan Sotona.

zdroj: Vojenské lesy a statky

1 Response

  1. Karel Urban napsal:

    Snad se podaří chov kapra v této přijatelné míře udržet, protože s rybářskými aktivitami je spojena i údržba a řekněme s nadsázkou i ostraha této lokality, což není vůbec levná a jednoduchá záležitost. V opačném případě by mohly “Padrťáky” propadnout volnočasovým aktivitám a jejich dopad by byl pro tuto lokalitu devastující. Prostě, je potřeba najít oboustranně rozumný kompromis mezi hospodářem a ochranou přírody a to se zdá se daří.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *