Žďár

Suťoviště pod vrcholem Žďáru

Suťoviště pod vrcholem Žďáru

Žďár je kopec s vrcholem v nadmořské výšce 629 metrů, který se tyčí nad městem Rokycany. Tvoří tak severozápadní okraj Brdské vrchoviny a Strašické pahorkatiny. V CHKO Brdy ale neleží. Jeho masiv je západní čtvrtinou Přírodního parku Trhoň. Žďár je tvořen slepenci a buližníky, které nad Rokycanskou kotlinou vystupují o více než 200 výškových metrů.

 

Z vrcholu Žďáru je krásný výhled

Z vrcholu Žďáru je krásný výhled

Vrcholovou partii tvoří krátký skalnatý hřeben, který poskytuje nádherný výhled na východ až sever. Pokochat se tu tak můžete pohledem na vesničku Hůrky, údolí Holoubkovského potoka, či protější kopce Trhoň, Bílou skálu nebo Radeč. V širším slova smyslu se hřeben táhne ve více než kilometrové délce východozápadním směrem.

Skalní terasy na vrcholu i kamenná moře či suťové bučiny pod nimi jsou domovem vzácné flory. Roste tu například žebrovice úzkolistá, prha arnika nebo lilie zlatohlávek. Toto klimaticky náročné místo je ale bohaté také na lišejníky. I proto zde byla zřízena Přírodní rezervace. Jejím posláním je právě ochrana přirozených porostů na skalnatém hřbetu.

Žďár lákal člověka od nepaměti. Dokládají to i zbytky hradiště z pozdní doby bronzové, které jsou další ze zajímavostí vrcholové oblasti Žďáru. Dnes jsou tu vidět především kamenné valy. V literatuře bývá většinou uváděno, že měly obrannou funkci.

Žďárské studánky jsou viditelně označeny

Žďárské studánky jsou viditelně označeny

A kudy sem? Možností je hned několik. Na samotný vrchol vede červená a žlutá turistická trasa. Z Rokycan po červené jsou to sem přibližně 4 kilometry, od rozcestí u Hůrek pak o kilometr a půl (a 50 výškových metrů) méně. Naopak po žluté se sem lze dostat ze Svojkovic (necelé 2 kilometry) nebo z druhé strany ze sedla mezi Konesovým vrchem a Kouklovou horou (autobusová zastávka Hůrecká cesta, 3 kilometry) nebo až z Dobříva (4 kilometry).

My bychom se ale při výstupu trochu více rozmáchli. Ždárským lesem vede od roku 2010 modrou značkou vyznačená stezka Žďárské studánky. Délka jejího okruhu je okolo šesti kilometrů, ale s odbočkami ke všem deseti pramenům, které Lesy Rokycany vyznačily a případně vyčistily a opravily spolu s otevřením stezky či v roce 2016, můžete našlapat dvojnásobek. Na tuto trasu se napojíte z kterékoli z cest k vrcholu. K poslední části stoupání doporučujeme využít podle našeho názoru nejpříjemnější cestu po žluté značce z východu.

Na úpatí Žďáru nad hájovnou Bouchalka můžete navštívit také lesní arboretum. To vysazením pětadvaceti druhů dřevin založil v sedmdesátých letech rokycanský lesník Ing. Kamil Matoušek. Dnes čítá tři desítky druhů, se kterými se v našich lesích setkáte nejčastěji.


Zdroje informací:

Wikipedia

Brdy.org

Brdy.info

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Lesy Rokycany

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *