Zřícenina hradu Homberk

Křížek u silnice

Křížek u silnice

Hrad Homberk (z německého Hohenberg) stával v místech Vísecké skály na kopci nad Vískami a Příkosicemi. Minulý čas je doopravdy na místě. Dnes tu z něj zbylo jen rozházené kamení. Ještě před sto lety tu prý ale stály zbytky jeho zdí.

 

 

 

 

Zbytky hradu Homberka

Zbytky hradu Homberka

Historie Homberka je ve všech směrech pohnutá. Založen byl pravděpodobně ve druhé polovině třináctého století Buzici. Již ve století následujícím zde sídlil loupeživý Heřman z Homberka. Ten byl za své prohřešky dokonce popraven Rožmberky. Ani jeho následovníci se však k poddaným nechovali zrovna v rukavičkách a dva byli poddanými zabiti. Mezi lety 1406 a 1407 byl hrad obléhán vojsky Václava IV. Král tak řešil loupežné výpravy, které obyvatelé hradu podnikali do okolí. Ve druhé polovině 15. století byl pak hrad zřejmě opuštěn definitivně.

 

Zbytky hradu Homberka

Zbytky hradu Homberka

K pozůstatkům hradu nevede žádná značená trasa. Auto je nejlépe nechat v obci Vísky na silnici z Borovna do Rokycan. Tři sta metrů za vsí směrem na Rokycany odbočuje u křížku nalevo ze silnice polní cesta. Křížek nelze minout. Navíc je tu i šipka k hradu. Po cestě mezi poli dojdete až na kraj lesa a dvě stě metrů vlevo od vás stojí v lese zbytky Homberku. Máte-li rádi místa, ze kterých čiší tajemno, vydejte se sem.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *