¨

Zámek Mníšek pořádá Časohled aneb historií tam a zpět

Pracovníci zámku v Mníšku pod Brdy před prázdninami nezaháleli a výsledkem jejich činnosti je mimo jiné zcela nová letní historická akce. V sobotu 6. července se tu bude konat Časohled aneb historií tam a zpět s celodenním programem v zahradě, nádvoří i uvnitř zámku. Chybět nebudou stánky, bitva o hrad, dobová hudba a kuchyně, šermíři, vojáci, uniformy a mnoho dalšího. Akce tak volně navazuje na proběhlé ročníky úspěšné historizující akce Bitva o Mníšek.

Časohled, foto: zámek Mníšek pod Brdy

Časohled, foto: zámek Mníšek pod Brdy

„Bitva o Mníšek připomínala boj mezi císařskými a švédskými vojáky z doby třicetileté války a byla tedy zaměřena jen na jednu, i když významnou etapu naší historie. Proběhlo několik úspěšných ročníků a my jsme postupně na základě ohlasů návštěvníků usoudili, že by nemuselo být špatným nápadem připomenout i další historická období a obsáhnout širší spektrum našich dějin,“ vysvětluje zástupkyně kastelána Jana Digrinová.

Během jednoho dne se tak návštěvníci proletí dějinami od středověku až po 20. století. O to se postarají nejen šermíři či četníci, ale také prohlídka dobových táborů, pohled do kulinářské historie, tanec nebo výstavy či populárně vedené přednášky. Návštěvníci se tak podívají do období baroka, třicetileté války, sedmileté války, válek napoleonských i první republiky.

Pro zájemce o novodobější historii se v podkroví zámku připravují komentované prohlídky výstavy nazvané B-8, která je věnována budování vnějšího opevnění Prahy, tzv. Pražské čáry, v letech ohrožení republiky 1937 a 1938. Výstava je doplněna řadou artefaktů připomínající život mezi světovými válkami, jako jsou různé reklamní plakáty, dobové časopisy, předměty denní potřeby, mezi nimi například zhuštěné mýdlo zvané Mydlík, nebo plynová maska z doby mobilizace.

Program si ale užijí především děti. Mohou se zúčastnit papírové bitvy nebo si vyzkoušet, jak nelehké je stát se rytířem. Pod vedením pana Zbyňka Zajíce se pážata pokusí dobýt hrad. Ti nejmenší jistě ocení i povídání o rytířích a dozvědí se, že i dnes jsou hrdinové potřeba.  Zjistí také, jaké jsou základní rytířské ctnosti, poznají důležitou zbroj rytířů, a jak se používá, dozvědí se o erbech a heraldice, uvidí rytířskou módu a dokonce samotný boj v turnajovém klání.

To však zdaleka není vše. Se souborem Althea se zámek přenese na prvorepublikovou plovárnu. Šermíři z Alotria pak předvedou středověký turnaj o přízeň královny. Nachystány mají i přednášky o palných zbraních s ukázkami zahrnující zbraně od mušket po výstřel z děla.

V neposlední řadě jsou pro rodiny s dětmi připravené také speciální prohlídky zámeckých komnat, prohlídky pohádkového Kouzelného sklepení a malování ve výtvarném ateliéru. Celý program v předzámčí bude doplněn dobovým tržištěm a historickou hudbou. V sobotu 6. července se tu začne v 10 hodin otevřením tržnice a dobových táborů, program vypukne v 11 hodin a celá akce bude ukončena kolem 18. hodiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *