¨

Zaječovskou a kvaňskou kroniku z první poloviny 20. století můžete vidět on-line

Na webu obce Zaječov se objevil velmi zajímavý materiál. Jedná se .pdf s prvním dílem místní kroniky vedeným mezi léty 1922 a 1958. Materiál je zajímavý nejen z hlediska stoletého výročí Československa, které si letos připomínáme, ale i jako doklad život pod Brdy během velmi dynamického období.

Zaječov, autor: Pavel Hrdlička, zdroj: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26683637

Zaječov, autor: Pavel Hrdlička, zdroj: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26683637

Obecní kroniky jsou takovým rodinným stříbrem českého venkova a oknem do jeho historie. Kronikáři byli vždy váženými občany svých obcí, kteří tato okna otevírali a naštěstí většinou otevírají dosud. Do knih zaznamenávají události, o nichž se sice v hodinách dějepisu mlčí, ale které pomáhají pochopit dnešní situace v jednotlivých regionech. Pod Brdy tomu není jinak.

Prvním následníkem Kosmovým v Zaječově u Hořovic byl učitel Jaroslav Zelenka, který sem přišel v roce 1919 z Veselé u Rokycan. Ten začal zdejší významné události zaznamenávat roku 1922. Svým krasopisem do kroniky zanesl i události konce 19. a začátku 20. století, včetně první světové války. První svazek je veden jím a jeho následníky do roku 1958 a nyní jej naleznete ve Státním okresním archivu v Berouně.

Díky současnému zaječovskému kronikáři panu Zdeňku Kastnerovi však můžete moderní historii této části Podbrdska poznávat i přímo z pohodlí domova. Zdigitalizovaná Pamětní kniha osvětové komise obcí Zaječova a Kvaně je dostupná ke stažení ve formátu .pdf přímo z webu Zaječova (odkaz zde). Jen je třeba disponovat více než 100 MB prostoru na vašem lokálním disku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *