¨

Zaječovskou a kvaňskou kroniku z první poloviny 20. století můžete vidět on-line

Na webu obce Zaječov se objevil velmi zajímavý materiál. Jedná se .pdf s prvním dílem místní kroniky vedeným mezi léty 1922 a 1958. Materiál je zajímavý nejen z hlediska stoletého výročí Československa, které si letos připomínáme, ale i jako doklad život pod Brdy během velmi dynamického období.

Zaječov, autor: Pavel Hrdlička, zdroj: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26683637

Zaječov, autor: Pavel Hrdlička, zdroj: Wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26683637

Obecní kroniky jsou takovým rodinným stříbrem českého venkova a oknem do jeho historie. Kronikáři byli vždy váženými občany svých obcí, kteří tato okna otevírali a naštěstí většinou otevírají dosud. Do knih zaznamenávají události, o nichž se sice v hodinách dějepisu mlčí, ale které pomáhají pochopit dnešní situace v jednotlivých regionech. Pod Brdy tomu není jinak.

Prvním následníkem Kosmovým v Zaječově u Hořovic byl učitel Jaroslav Zelenka, který sem přišel v roce 1919 z Veselé u Rokycan. Ten začal zdejší významné události zaznamenávat roku 1922. Svým krasopisem do kroniky zanesl i události konce 19. a začátku 20. století, včetně první světové války. První svazek je veden jím a jeho následníky do roku 1958 a nyní jej naleznete ve Státním okresním archivu v Berouně.

Díky současnému zaječovskému kronikáři panu Zdeňku Kastnerovi však můžete moderní historii této části Podbrdska poznávat i přímo z pohodlí domova. Zdigitalizovaná Pamětní kniha osvětové komise obcí Zaječova a Kvaně je dostupná ke stažení ve formátu .pdf přímo z webu Zaječova (odkaz zde). Jen je třeba disponovat více než 100 MB prostoru na vašem lokálním disku.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *