¨

Začátkem roku 2019 se bude v Brdech sportovat

Kalorie a kilojouly, které vánoční veselí vehnalo do vašich těl, můžete začátkem roku 2019 vypotit i přímo v Brdech. Pokud vás túry o samotě nelákají, těšte se na organizované výšlapy, závody i namáhání malých šedých buněk.

O energetické vydatnosti kapra, bramborového salátu a vánočního cukroví svoje vědí v Rokycanech. Jinak si nelze vysvětlit tradiční termín Velké ceny Eko komíny, tedy novoročního závodu z Rokycan na vrch Žďár. Startuje se hodinu po poledni, kdy už silvestrovské veselí opustí snad každého. Prémie 10 000,- Kč za překonání traťového rekordu někoho možná i donutí se noc předem trošku šetřit. Vrchol ve výšce 629 metrů nad mořem, resp. více než 200 výškových metrů z okresního města se nedají zadarmo ani v pohodovějším tempu běhu nebo jízdy na kole.

První sníh v Brdech - pod Třemšínem, foto: Správa CHKO Brdy

První sníh v Brdech – pod Třemšínem, foto: Správa CHKO Brdy

Je-li pro vás první den v roce podobně náročné sportování nepředstavitelným, vyrazte na Třemšín. Turisté z rožmitálského Spartaku na 1. ledna připravili pochod sice bez startu, za to s cílem na bájném Třemšíně. Občerstvení zajistili do prvního výškového tábora v lovecké boudě na úpatí. Odměnou může být nejen něco dobrého v žaludku, ale i účastnický diplom a samozřejmě výhledy z nejvyššího vrcholu Jižních Brd.

Pro ty, kteří po silvestrovské noci potřebují delší čas k rekonvalescenci, pořádá Klub přátel Mrázka 12. ledna již 16. ročník tradičního Výstupu na Pražák. K meteorologickému radaru se vyrazí z Nepomuku. Sraz před místní hospodou je naplánován na 10.45 a, soudě podle výzvy organizátorů mít s sebou hrnečky, podávat se budou teplé nápoje.

Trápit nohy v Brdech je tedy snadné, “nejhladovějším” orgánem lidského těla je však mozek. Údajně spotřebuje až 20% přijaté energie. Pokud tedy její nadbytek raději vyřešíte namáháním jeho šedé kůry nebo prostě máte vášeň pro šachy, nezapomeňte v lednu na podbrdské Jince. Právě tady se koná malý šachový turnaj hned na Nový rok. Místní Posádkový dům armády ale v lednu čeká ještě poněkud větší oslava černobílého světa zvláštních pravidel pohybu. 26. 1. se tu můžete pokusit zabojovat v Otevřeném přeboru Jinec v šachu.

Ať už si ke spalování energie v Brdech či pod nimi vyberete kteroukoli akci, nebo do našeho nejvyššího vnitrozemského pohoří vyrazíte na vlastní pěst, přejeme pouze příjemné zážitky.

 

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *