¨

Z Plzně do Brd cyklisty již brzy dovede nová cyklostezka

Plzeň nepatří mezi hlavní výchozí body pro cyklisty směřující do Brd. Není se čemu divit. Dvacet kilometrů vzdušnou čarou ke kraji naší nejmladší CHKO a logicky stejná porce kilometrů při návratu sem z krajského města po vlastní ose táhne jen opravdové polykače vzdáleností. Nejen jim však má sloužit nová cyklotrasa, která právě 4. největší město republiky s Brdy propojí, a to většinou mimo ruch běžných silnic.

Výstavba cyklostezky u Hořehled, foto: Martin Kopčák, Informační centrum Brdy

Výstavba cyklostezky u Hořehled, foto: Martin Kopčák, Informační centrum Brdy

Některé úseky již cyklistům slouží, jiné se staví nebo připravují. Minimálně v dočasném stavu by trasa měla být připravena během několika měsíců. Jejím výchozím bodem v Plzni jsou Štruncovy sady v centru města. Kdo se rád vyhne davům, vyrazí z Božkova či Koterova. Odsud od letošního roku vede nenáročný úsek po zcela novém asfaltovém koberci podél řeky Úslavy do Starého Plzence.

Dále cyklotrasa číslo 31, která má tvořit tuto část trasy do Brd, vede po silnici do Šťáhlav a do Nezvěstic. To se však již brzy změní. Mezi Starým Plzencem a Šťáhlavy má být vybudováno zcela nové těleso cyklostezky kopírující železniční trať. Příprava a výstavba tohoto segmentu však není otázkou nejbližších měsíců. Než se po ní svezou první cyklisté, bude ještě chvíli trvat. “Do této  doby byla stanovena dočasná trasa přes les města St. Plzenec, která  sice není  ideální  z hlediska  výškových parametrů, ale nepředstavuje  velké náklady  a umožní zprůjezdnění  cyklotrasy  ve  vedení blízkém  konečnému  stavu a její svedení  ze silnice pro motorová vozidla,” říká Ing. Vladimír Kroc, koordinátor výstavby cyklostezek Krajského úřadu Plzeňského kraje.

Ze Štáhlav do Šťáhlavic se bude jezdit Hraběcí cestou, do Nezvěstic pak podél Úslavy a na Spálené Poříčí ze Žákavy znovu po nové cyklotrase podél Bradavy. To už ale budou cyklisté míjet žluté tabulky s číslem 2146.

Ve Spáleném Poříčí trasa povede částečně po trase naučné stezky Za mlynáři od Bradavy kolem nově revitalizovaného rybníka Hvížďalka a dále do Hořehled. Zde právě vrcholí práce na zcela nové komunikaci pro cyklisty. Ta milovníky jedné stopy dovede až do Číčova a dále do Hořic. S výhledem na Kokšín a Starou horu pak cyklisté vjedou do CHKO Brdy nedaleko Padrťských rybníků.

Celková délka nadregionální cyklotrasy by měla být 37 kilometrů. V Brdech na ni naváže síť zdejších cest se zpevněným povrchem a v budoucnu i značených cyklotras, včetně té páteřní, po níž půjde dojet až do Jinec a dále do středních Čech. Cyklostezka do Brd byla plánována už od roku 2016 a zprovozněna by měla být v příštím roce.

Mohlo by se Vám také líbit...

2 komentáře

  1. Karel Urban napsal:

    Tento záměr vzbudil poměrně negativní ohlas na sociálních sítích ohledně asfaltového povrchu. Nechám stranou ekonomickou stránku věci, tedy to, že následné udržovací náklady je potřeba také zvážit a pouze připomenu, že ne všichni jezdí na horských kolech, existují také silniční, galusková kola.

    • Tomáš napsal:

      Zdravím, máte pravdu. Bohužel za poslednich 10 let se asfalt začal objevovat snad všude…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *