¨

Z Bukové se v sobotu vyrazí za “sněžnou blechou”

Droboučký černý hmyz tetelící se na tajícím sněhu je podobným poslem dobrých zpráv, tedy konce zimy, jako bledule či sněženky. Správný název chvostoskok sice moc krásy nepobral, ale přezdívka sněžná blecha zní mnohem romantičtěji. A právě za sněžnou blechou povede třetí zimní výšlap, který Destinační agentura Brdy připravila spolu s portálem plzenskonakole.cz.

Brdy přejí turistice i v zimě, foto: Radka ŽÁKOVÁ, plzenskonakole.cz

Brdy přejí turistice i v zimě, foto: Radka ŽÁKOVÁ, plzenskonakole.cz

Vhodný termín organizátoři dlouho hledali, neboť jej ovlivňuje především vývoj počasí. Nyní ho našli a průvodkyně Radka Žáková se ujme slova a udávání směru i tempa v sobotu 16. února.

„Když jsem poprvé objevila kolonii skákajícího hmyzu na sněhu v Brdech, byl to silný zážitek. Napřed jsem si myslela, že ten černý „poprašek“ na sněhu je něco, co spadlo ze stromu, ale při pohledu zblízka se ukázalo, že jde o malinká skákající zvířátka,“ říká jinak kovaná cyklistka Radka Žáková (cykloRADKA), která podobnou trasu za živočichy schopnými přežít i hlubší mráz připravila již vloni.

„Pěší výlet za sněžnou blechou, který se setkal s velkým ohlasem veřejnosti, jsme se letos rozhodli zopakovat, ale po jiné trase a tentokrát z Bukové u Věšína,“ říká projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň.

Zájemci se tu v centru obce sejdou v půl desáté dopoledne a čeká je přibližně pětihodinová čtrnáctikilometrová túra. Rámovat ji bude nejen sníh, kterého je v Brdech stále dost, a na něm poskakující drobní živočichové. Při troše štěstí lze v největším středočeském pohoří v zimě narazit i na zajíce nebo vysokou. Úchvatné vyhlídky v okolí vrcholu Praha, starobylý Gangloffův náhon a spousty lišejníků – vousů brdského ducha Fabiána před turisty neutečou.

Sněžná blecho, foto: Karel LATISLAV

Sněžná blecho, foto: Karel LATISLAV

Ti by s sebou naopak měli mít vhodné oblečení i obuv, která se nezalekne sněhu a chladu. Organizátoři dále doporučují podívat se doma po lupě a fotoaparát nebo telefon s makro režimem se může také hodit.

Trasa vede zpátky k místu startu. Do Bukové se příjemně unavení turisté vrátí kolem třetí odpoledne. Z nedalekého Věšína přitom v 16.04 odjíždí autobus do Plzně a podobně navazuje i spojení z krajského města ráno.

Zájemcům doporučujeme se na výlety registrovat předem na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin. Zaváděcí cena činí pro dospělého 110 Kč, pro dítě pak 90 Kč. Více informací o výletech z průvodci pořádaných Destinační agenturou Brdy najdete na https://poznejbrdy.cz/udalosti/.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *