¨

Ve Vranovicích oslaví 700 let od založení obce

První písemná zmínka o obci Vranovice u Rožmitálu pod Třemšínem pochází z roku 1318. Nijak složitý výpočet pak vede ke zjištění, že tu letos oslaví kulaté výročí 700 let. A oslava to bude velkolepá, protože místní hasiči slaví 130 a, jak už z různých zdrojů tušíte, naše republika rovnou stovku.

Oslavy 700 let obce Vranovice, zdroj: Obec Vranovice

Oslavy 700 let obce Vranovice, zdroj: Obec Vranovice

Oslavy všech tří kulatin ve Vranovicích naplánovali na sobotu 6. července. Už v dubnu a květnu však obec tuto významnou událost připomínala fotografickou a výtvarnou soutěží. Její vyhlášení proběhne také v rámci bohatého programu příští sobotu. Návštěvníci tu však uvidí mnohem více.

V 10 hodin dopoledne bude otevřena knihovna, kde kromě soutěžních obrázků uvidíte i obecní kroniky. Podívat se budete moci i do kaple sv. Anny. O půl hodiny později oficiálně na obecním úřadu přijmou hosty, ale ta pravá paráda přijde na řadu až v poledne. To od úřadu vyrazí průvod, na jehož cestě dojde k položení věnců u památníku obětem obou světových válek, svěcení kaple sv. Anny a přesunu k požární nádrži na západním okraji obce. Tady dojde k tomu, bez čeho se žádná oslava neobejde. Na programu budou projevy. Dobrovolní hasiči budou oceněni stuhami, aby se ve dvě hodiny odpoledne předvedli v soutěži v požárním útoku. Po ní dojde v knihovně k vyhlášení fotografické a výtvarné soutěže a knihovna i kaple budou znovu uzavřeny.

Domů se však ještě zdaleka nepůjde. Od osmi hodin hraje k tanci Radek Šimsa s kapelou. Veselí pak ještě hodinu před půlnocí zčeří ohňostroj, bez nějž by takováto akce být snad ani nemohla. Pokud chcete vidět oslavy v pravém venkovském duchu, přijeďte se 30. června podívat do Vranovic.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *