¨

Ve Spáleném Poříčí si připomenou místní sirkárnu

Průmyslové podniky od druhé poloviny 19. století formují naše města a městečka. Kotrmelce dějin způsobily, že v plzeňské Škodovce se už nedělají zbraně, v Mladé Boleslavi dědicové pánů Laurina a Klementa nemontují jízdní kola a ve Spáleném Poříčí se nevyrábí prostředky potřebné k zažehnutí ohně, které ve vztahu k názvu města působí úsměvně. Sirkárnu si tu však připomenou dubnovou a květnovou výstavou v místním infocentru.

Sirkárna ve Spáleném Poříčí, zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí

Sirkárna ve Spáleném Poříčí, zdroj: Infocentrum Spálené Poříčí

Výrobou zápalek se u nás proslavilo zejména město Sušice. Protože však turisté vědí, že Brdy jsou malá Šumava, musela nějaká menší sirkárna pracovat i na Podbrdsku. Slovo menší je tedy poněkud zavádějící, protože svého času byla firma Eckstein a Hirsch druhým největším producentem zápalek na našem území.  Zažehávací dřívka se z Plzně, Spáleného Poříčí nebo Domažlic exportovala do zahraničí a setkat se s nimi mohli i návštěvníci světové výstavy v Londýně v roce 1862. V Poříčí, které neslo název Spálené ještě předtím, firma otevřela závod o tři roky později.

Od 3. dubna do konce května si dobové předměty a fotografie můžete přijít prohlédnout do infocentra v centru města. Na výstavě se podíleli členové Českého filumenistického svazu, což je garancí nevšedního zážitku.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *