¨

Vánoční dárek pro CHKO Brdy – vyhlášení nové přírodní památky ve dříve vojenské části

I když to možná někomu přijde, že chráněná krajinná oblast Brdy byla vyhlášena kvůli cestovnímu ruchu, není tomu tak. Stejně jako v jiných velkoplošných chráněných územích i v Brdech jde o ochranu přírody. Ty nejcennější lokality při tom mají mít status přírodních rezervací a památek, který umožní jejich ochranu ještě lépe.

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

Jindřichova skála, v průhledu mezi stromy najdete Valdek pod vrchem Beranec

V třemšínských Brdech je v tomto ohledu situace přehledná. Maloplošná chráněná území tu byla vyhlášena ještě v době, kdy o nějaké chráněné krajinné oblasti Brdy neměl nikdo ani tušení. Střední Brdy ale spravovala armáda a k vyhlášení přírodních památek dochází až nyní. Ta první byla vyhlášená s účinností od období letošních Vánoc a je jí Jindřichova skála.

Předmětem ochrany je zdejší skalní srub se sutěmi a kamenným mořem a na něj navázané ekosystémy. Vznikl zvětráváním a postupným odlamováním skalních bloků. Výškou stěny až 21 metrů se řadí k těm nejvyšším v Brdech. Drsné klima tu dalo vzniknout nejen zvláštně vyhlížejícím stromům, mezi nimiž dominuje starý vykotlaný dub, jeden ze symbolů Brd. Milovníci přírody tu také najdou několik ohrožených druhů keříčkovitých dutohlávek a další lišejníky vyhledávající osluněná místa, jimž vyhovují zdejší sutě a kamenná moře.

Co však pomalu rostoucím dlouhověkým organismům složeným z houby a řasy nebo sinice vadí, to je sešlap. Správa CHKO Brdy proto návštěvníky Jindřichovy skály vyzývá k respektování zákazu vstupu do sutí a na skalní stěnu. K nádherné vyhlídce rámované stylovým litinovým zábradlím, tak typickým pro hořovické Podbrdsko, vede pohodlná cesta a žlutá turistická značka. Z Malé Vísky je to sem jen několik stovek metrů. Tak se přijďte podívat…

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Jeden komentář

  1. Karel Urban napsal:

    Otázkou zůstává, zda AČR bude nadále používat stěny Jindřichovy skály ke svému výcviku, protože Jindřichova skála byla odjakživa určena pro výcvik AČR ve smyslu horolezecké činnosti. Tato informace tam není srozumitelně specifikována a jsem toho názoru, že to by mělo jasně dopředu zaznít, aby v budoucnu nedocházelo k nedorozuměním ohledně ochrany této bezesporu cenné lokality. Nicméně jsem přesvědčen o tom, že v rámci ODOSU, tedy i v lokalitě Jindřichovky, nemá AČR žádná zásadní omezení, pochopitelně ohledně výcviku bez ostré střelby. Jinak dobrý počin, i když trochu nadbytečný, protože v rámci ochranného pásma posádkového cvičiště je pohyb osob povolen pouze po značených či zpevněných cestách a horolezecká činnost je defakto vyloučena bližšími ochrannými podmínkami v nařízení vlády o zřízení CHKO Brdy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *