¨

V sobotu se vyráží Za Fabiánem do Brd

Bájný brdský duch Fabián se pomalu začíná dostávat do povědomí širší veřejnosti. Do popularity jeho krkonošského kolegy mu sice ještě cosi chybí, pomyslný náskok však pomalu stahuje. Pomůže k tomu i socha, která bude přímo u orlovské brány do CHKO Brdy odhalena v sobotu 22. září. Doprovodný program k akci Za Fabiánem do Brd zahrnuje mimo jiné čtyři pěší a dva cyklistické výlety do nitra naší nejmladší chráněné krajinné oblasti.

Za Fabiánem do Brd, zdroj: Město Příbram

Za Fabiánem do Brd, zdroj: Město Příbram

Milovníci jedné stopy a vlastního pohonu mohou v osm hodin ráno vyrazit z příbramského lesoparku Litavka kolem Třemošné nebo o půl deváté od  nádraží v Příbrami na nejvyšší brdskou horu Tok. První výlet měří 13,5 kilometru, při tom druhém čeká na cyklisty přibližně dvojnásobek.

Pro pěší je přichystána hned čtveřice tras. Nejvíce si budou muset přivstat ti, kteří by chtěli provětrat nohy cestou z Obecnice na Klobouček. Tam se totiž vyráží již v 7 hodin ráno. O dvě hodiny později se zájemci mohou vydat z Kozičína na Třemošnou nebo z Orlova na Tok. A o půl desáté se startuje znovu z Orlova, tentokrát však za krásným výhledem na Příbram na Třemošnou a Kazatelnu.

V samotném Orlově je však připraven i další doprovodný program. Přímo u točny autobusu, na kraji lesa bude v 9 hodin otevřena výstava snímků s tematikou Brd. Od půl desáté do 14 hodin mohou děti malovat Fabiána, aby se v 15 hodin vyhlásily výsledky této výtvarné soutěže. Před polednem i po něm několikrát vystoupí folková kapela Knírek.

Samotné odhalení sochy Fabiána je naplánováno na 13.30. Vypodobnění ducha Brd se ujali učitelé a žáci příbramské Waldorfské školy a posloužil jim k tomu strom od obce Obecnice. Fabián měl sice původně sledovat Brdy z jejich nejvyššího vrcholu, po návratu typického samorostu na toto místo však bude hlídkovat pod ním.

V sobotu můžete navštívit také Ekocentrum Orlov. Mezi desátou dopoledne a čtvrtou odpoledne tu mají dveře otevřené. Pro děti jsou připraveny hry a soutěže s environmentální tematikou a prohlídka farmy potěší i dospělé. V areálu Ekocentra můžete také zaparkovat svého plechového miláčka. Pokud jej však budete chtít nechat doma, můžete se do Orlova dostat linkou 5A z Příbrami, historickým autobusem nebo dětským vláčkem. Jízdní řady naleznete na webu poznejbribram.cz.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *