¨

V Rožmitále proběhne Festival Jakuba Jana Ryby

Druhá polovina jara patří pod Brdy hudbě. Zatímco na Příbramsku si připomínají Antonína Dvořáka, Rožmitál pod Třemšínem ožije na přelomu dubna a května dílem Jakuba Jana Ryby. Slavnostní zahajovací koncert proběhne už 27. dubna v galerii Podbrdského muzea.

Festival Jakuba Jana Ryby, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Festival Jakuba Jana Ryby, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

V poslední dubnový pátek je od 19 hodin na programu Rybova Kasace in C, Symfonie in C a Koncert pro housle a orchestr D-moll. Pod vedením dirigenta Jiřího Štrunce zahraje houslista Michal Sedláček a Symfonický orchestr Konzervatoře v Plzni.

Program festivalu pokračuje týden poté, v pátek 4. května. V kostele sv. Jana Nepomuckého v Rožmitále bude od 18 hodin odsloužena mše svatá za Jakuba Jana Rybu. Farní kostel Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále se o hodinu a půl později stane dějištěm komorního koncertu, kde kromě hudby autora České mše vánoční zazní také úryvky z díla Wolfganga Amadea Mozarta, Nicola Paganiniho, Johanna Sebastiana Bacha nebo Jaroslava Pelikána.

Májová část Festivalu Jakuba Jana Ryby bude zakončena v sobotu 5. května ve Společenském centru v Rožmitále pod Třemšínem. Od 10 do 18 hodin tu proběhnou dva panely konference pro laickou i odbornou veřejnost na téma Současná situace duchovní hudby v České republice.

Celý festival bude zakončen mezi 15. a 20. červencem edukativními projekty. Zejména dětem a mládeži budou v těchto dnech určeny tvůrčí dílny a hudební kurzy dle aspektů života a díla Jakuba Jana Ryby.

Pořadatelem festivalu je společnost Anthonea Musica. Akce se koná pod záštitou  starosty města Rožmitálu pod Třemšínem Ing. Josefa Vondráška a záštitu nad ním převzala také hejtmanka Středočeského kraje Ing. Jaroslava Pokorná Jermanová, generálním partnerem je Arcibiskupství pražské.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *