¨

V Rokycanech vystavují lišejníky

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech v pátek 13. ledna otevřelo výstavu Fabiánových vousů. Dobrý duch Brd je má pěstěné ze symbiotizujících řas s houbami (či z hub parazitujících na řasách, jak chcete:-)), tedy lišejníků. Ty jsou jedněmi z typických organizmů Brd a Podbrdska. Pokud nevěříte, vydejte se někdy na Jindřichovu skálu či do okolí Fajmanovy skály. Na Getsemance zase můžete pozorovat dutohlávku norskou, která kromě Brd v Čechách roste už jen na Šumavě, a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Není tomu však tak dávno, kdy lišejníky i z podbrdské přírody téměř vymizely. Velká část druhů je málo odolná znečistěnému prostředí. Zdejší mizerná kvalita ovzduší tu nechala tyto bioindikátory téměř vymřít. Že se v české přírodě dějí pozitivní změny lze vypozorovat právě i na příkladu lišejníků. Nejen na Rokycansko se postupně vracejí, a tak se výstava v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka může nazývat Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy.

Až do 5. března si tu návštěvníci mohou prohlédnout nejen velkoformátové fotografie zejména stromových lišejníků, ale i živé exempláře a další sbírkové předměty, včetně známého brdského ducha Fabiána.

K výstavě se váže i přednáška O lišejnících a jejich návratu Mgr. Jaroslava Šouna PhD., který bude v malém výstavním sále místního muzea jistě poutavě hovořit ve čtvrtek 9. února od 17 hodin.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *