V Rokycanech vystavují lišejníky

Muzeum Dr. Bohuslava Horáka v Rokycanech v pátek 13. ledna otevřelo výstavu Fabiánových vousů. Dobrý duch Brd je má pěstěné ze symbiotizujících řas s houbami (či z hub parazitujících na řasách, jak chcete:-)), tedy lišejníků. Ty jsou jedněmi z typických organizmů Brd a Podbrdska. Pokud nevěříte, vydejte se někdy na Jindřichovu skálu či do okolí Fajmanovy skály. Na Getsemance zase můžete pozorovat dutohlávku norskou, která kromě Brd v Čechách roste už jen na Šumavě, a takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho.

Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Není tomu však tak dávno, kdy lišejníky i z podbrdské přírody téměř vymizely. Velká část druhů je málo odolná znečistěnému prostředí. Zdejší mizerná kvalita ovzduší tu nechala tyto bioindikátory téměř vymřít. Že se v české přírodě dějí pozitivní změny lze vypozorovat právě i na příkladu lišejníků. Nejen na Rokycansko se postupně vracejí, a tak se výstava v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka může nazývat Návrat lišejníků aneb Fabián má zase vousy.

Až do 5. března si tu návštěvníci mohou prohlédnout nejen velkoformátové fotografie zejména stromových lišejníků, ale i živé exempláře a další sbírkové předměty, včetně známého brdského ducha Fabiána.

K výstavě se váže i přednáška O lišejnících a jejich návratu Mgr. Jaroslava Šouna PhD., který bude v malém výstavním sále místního muzea jistě poutavě hovořit ve čtvrtek 9. února od 17 hodin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *