¨

V Rokycanech se definitivně rozloučí se zimou

Osmnáctý březnový den je ideálním termínem k definitivnímu vypuzení zimy a obrácení zraku k jarem bující přírodě. Svoje o tom vědí v Muzeu Dr. Bohuslava Horáka, protože právě na tento den zdejší pracovníci připravili akci nazvanou Vynášení Smrtky aneb Příchod jara do Rokycan.

Vynášení Smrtky aneb Příchod jara do Rokycan, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Vynášení Smrtky aneb Příchod jara do Rokycan, zdroj: Muzeum Dr. Bohuslava Horáka

Během nedělního odpoledne tak můžete zažít zajímavý program. Dvě hodiny po poledni začne ve výstavních prostorech muzea v ulici Josefa Knihy vstoupení folklorního souboru Rokytka a Sluníčko. Po něm se sešikuje průvod a vyrazí za zvuku koledy vynést “Smrtku” z města.

Procesí připomínající západoslovanský lidový zvyk vítání jara můžete vidět na trase, která vede centrem Rokycan. Průvod vyrazí z ulice Josefa Knihy přes Malé a Masarykovo náměstí, kolem hlavní budovy Muzea Dr. Bohuslava Horáka a ulicí U Spilky k lávce přes Klabavu. Znalci tohoto zvyku tuší, že i ona má při podobných slavnostech svou úlohu. Po jejím naplnění se procesí vrátí do muzea, kde bude kolem půl čtvrté odpoledne celá akce ukončena.

Chcete-li si připomenout dávnou tradici spojenou s koncem zimy a nástupem jara, nebo svým dítkům ukázat zajímavý zvyk patřící k naší kultuře, určitě si 18. března nenechte Vynášení Smrtky v Rokycanech ujít.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *