¨

V Příbrami začne 50. Hudební festival Antonína Dvořáka

Letos je tomu 177 let, co se v Nelahozevsi narodil, a 114 let, co v Praze zemřel jeden z nejvýznamnějších hudebních skladatelů Antonín Dvořák. Kulaté výročí však s jeho jménem spojeno přece jen je. Letos se totiž v Příbrami koná 50. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka a s významným číslem přichází také odpovídající program.

Hudební festival Antonína Dvořáka, logo, zdroj: hfad.cz

Hudební festival Antonína Dvořáka, logo, zdroj: hfad.cz

Ačkoli oficiální termín začátku festivalu připadá na 24. dubna, se jménem autora Rusalky je spojen už Jarní koncert ženského sboru Krásky o pět dní dříve. Ten se, co by pocta Dvořákovi, koná v Domě Natura 19. dubna od 18 hodin.

Pořadatel festivalu, ústav Dvořákovo Příbramsko připravil na duben, květen a červen celkem 17 koncertů, které proběhnou nejen v Příbrami. Skvělí interpreti zavítají také do Třebska, Dobříše, Březnice nebo Vysoké u Příbrami. Šest týdnů klasické hudby doprovodí i open air akce, benefice i nové zcela netradiční formáty.

Zahajovací koncert se odehraje symbolicky v příbramském Divadle Antonína Dvořáka. Vystoupení Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda propojuje současnost festivalu s jeho historií, protože právě toto uskupení odehrálo v Příbrami závěrečný koncert v roce 1969.

V první polovině koncertu zazní nádherné operní árie a dueta z Dvořákovy Rusalky a Gounodova Romea a Julie v podání předních slovenských pěvců. Po přestávce bude následovat Dvořákova 8. symfonie, která zazněla i v roce 1969. Společně se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu slavnostně odstartuje letošní jubilejní ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka sopranistka Adriana Kučerová a tenorista Pavol Breslik.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *