¨

V Obecnici oslaví konec žní tradičními dožínkami

Svátek sklizně v podobě dožínek má prý až předkřesťanskou tradici. Jeho současnost je však jasná – 17. srpen v Obecnici.

Obecnické dožínky, zdroj: Obec Obecnice

Obecnické dožínky, zdroj: Obec Obecnice

Ať už budou sýpky praskat ve švech, nebo bude letošní úroda patřit k těm slabším, konec nejúmornějších polních prací je třeba řádně oslavit. Ještě předtím se ale průvod sekáčů, pacholků, děveček, vesnické mládeže a dětí v krojích od obchodu v Obecnici vydá na procházku obcí. Hrát k tomu bude Toulavá kapela Pepíka Janouška. O dozor nad čeládkou se pak postará „Obecnická policije“ s pověstnou šatlavou.

Všichni návštěvníci Obecnice se budou moci přesvědčit že sedlák, ten tvrdej chleba má. Co chleba? Co se musí udělat s mlékem, aby se třeba i ve zdejším obchodě prodalo jako kostka másla nebo tvaroh, bude k vidění na statku U Karasů. Mlátit se bude i sláma, ale určitě nikoli prázdná. Ještě předtím ale na poli za obcí musejí sekáči obilí posekat, děvečky nahrstkovat, uvázat snopy a postavit do panáků. Poté přijede hospodář s hospodyní a občerstvením poděkovat všem pracovníkům. Až pak se snopy za zpěvu písní odvezou do statku U Karasů.

Návštěvníci samozřejmě mohou všechny zde připravované dobroty ochutnat. Kromě už zmiňovaných mléčných výrobků nebude nouze ani o koláče či pivo. A aby bylo všem jasno, že nejen úroda je v bezpečí, předvedou se i místní hasiči se svojí historickou stříkačkou.

Chcete prožít tradiční dožínky, jak je znaly třeba naše babičky? Udělejte si 17. srpna výlet do Obecnice.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *