¨

V Brdech byl zaznamenán rys ostrovid

Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy. Čechy patří k místům, kde se přirozeně vyskytuje, i když přibližně stovka jedinců je jen zlomek původního množství. Status škodné a změny v krajině jej i u nás dohnaly téměř k vyhubení. Dnes trvale obývá především horské oblasti jižních a západních Čech, kde mu vyhovují husté lesy a řídké osídlení. Před několika dny zveřejnila Správa CHKO Brdy snímky potvrzující jeho výskyt i zde.

V našem nejvyšším vnitrozemském pohoří byla tato velká kočka pozorována od devadesátých let. Migrovali sem jedinci ze Šumavy a využili toho, že právě Brdy jsou pro ně široko daleko nejvhodnějším prostředím. Pomohla jim i schopnost dlouho putovat rozvolněnou krajinou, která je k trvalému pobytu dvakrát nevybízí.

Rys ostrovid v Brdech, foto: Josef Cink jun.

Rys ostrovid v Brdech, foto: Josef Cink jun.

Od vzniku CHKO Brdy se Agentura ochrany přírody a krajiny monitoringu výskytu rysa věnuje. Spolupracuje kvůli tomu s týmem Meetlynx, partnery v projektu 3lynx a Václavem Fořtem a Josefem Cinkem. Právě posledním dvěma jmenovaným pánům se v letošním roce podařilo rysa zachytit na fotopast a dokázat tak, že se v Brdech stále vyskytuje.

Díky kresbě charakteristické pro každého jedince můžou případné budoucí snímky potvrdit, zda jde o migrujícího jedince, nebo se v Brdech usadil natrvalo. Vyfocené micině je třeba každopádně popřát štěstí, aby ji nepotkal myslivec ignorující zákony nebo auto při přecházení silnice.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Jeden komentář

  1. Karel Urban napsal:

    Vojenské kamery zachytily rysa v údolí Reservy v roce 2012 nebo 2013. Od té doby, zejména z loňského roku, existuje řada svědectví o dalším výskytu rysa. Po včerejší televizní reportáži jsme se dozvěděli, že rys v Brdech není od 90 let a že žere malé živočichy a srnky. Skutečně kvalitní to výstup v České televizi od reportérky a vedoucího správy CHKO Brdy. Snad se dočkáme reportáží na úrovni a hlavně – Správa CHKO by neměla krmit veřejnost nesmysly. Přece jenom to je úřad státní správy, který by měl vystupovat na úrovni a také tyto druhy chránit, a ne vyvolávat za každou cenu senzace a v podstatě na tyto vzácné druhy pořádat hony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *