¨

V Brdech byl zaznamenán rys ostrovid

Rys ostrovid je největší kočkovitou šelmou Evropy. Čechy patří k místům, kde se přirozeně vyskytuje, i když přibližně stovka jedinců je jen zlomek původního množství. Status škodné a změny v krajině jej i u nás dohnaly téměř k vyhubení. Dnes trvale obývá především horské oblasti jižních a západních Čech, kde mu vyhovují husté lesy a řídké osídlení. Před několika dny zveřejnila Správa CHKO Brdy snímky potvrzující jeho výskyt i zde.

V našem nejvyšším vnitrozemském pohoří byla tato velká kočka pozorována od devadesátých let. Migrovali sem jedinci ze Šumavy a využili toho, že právě Brdy jsou pro ně široko daleko nejvhodnějším prostředím. Pomohla jim i schopnost dlouho putovat rozvolněnou krajinou, která je k trvalému pobytu dvakrát nevybízí.

Rys ostrovid v Brdech, foto: Josef Cink jun.

Rys ostrovid v Brdech, foto: Josef Cink jun.

Od vzniku CHKO Brdy se Agentura ochrany přírody a krajiny monitoringu výskytu rysa věnuje. Spolupracuje kvůli tomu s týmem Meetlynx, partnery v projektu 3lynx a Václavem Fořtem a Josefem Cinkem. Právě posledním dvěma jmenovaným pánům se v letošním roce podařilo rysa zachytit na fotopast a dokázat tak, že se v Brdech stále vyskytuje.

Díky kresbě charakteristické pro každého jedince můžou případné budoucí snímky potvrdit, zda jde o migrujícího jedince, nebo se v Brdech usadil natrvalo. Vyfocené micině je třeba každopádně popřát štěstí, aby ji nepotkal myslivec ignorující zákony nebo auto při přecházení silnice.

 

Mohlo by se Vám také líbit...

2 komentáře

  1. Karel Urban napsal:

    Vojenské kamery zachytily rysa v údolí Reservy v roce 2012 nebo 2013. Od té doby, zejména z loňského roku, existuje řada svědectví o dalším výskytu rysa. Po včerejší televizní reportáži jsme se dozvěděli, že rys v Brdech není od 90 let a že žere malé živočichy a srnky. Skutečně kvalitní to výstup v České televizi od reportérky a vedoucího správy CHKO Brdy. Snad se dočkáme reportáží na úrovni a hlavně – Správa CHKO by neměla krmit veřejnost nesmysly. Přece jenom to je úřad státní správy, který by měl vystupovat na úrovni a také tyto druhy chránit, a ne vyvolávat za každou cenu senzace a v podstatě na tyto vzácné druhy pořádat hony.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *