¨

U Dobříva na cyklisty i turisty čeká nová lávka i alej

Cyklisté směřující do Brd či pod ně od Plzně si musí mnout ruce. Ve výstavbě je cyklostezka, která je z krajského města odvede ke Spálenému Poříčí a příjemnější je i svezení po dálkové cyklotrase číslo 3, která je zavede do Dobříva, Strašic, Tění, Zaječova nebo Hořovic.

Nový asfaltový povrch na dálkové cyklotrase číslo 3 u Dobříva s mladými ovocnými stromky

Nový asfaltový povrch na dálkové cyklotrase číslo 3 u Dobříva s mladými ovocnými stromky starých odrůd

Právě na ní je nově vybudován pro cyklisty bezpečnější vjezd do Rokycan. Milovníci jedné stopy také ocení nedávné otevření obchvatu Hrádku, který snížil intenzitu dopravy přímo ve městě, kterým trojka také prochází. Nyní zabodovali ještě o kousek dál, u Dobříva.

Z Hrádku k lávce přes Skořický potok už řadu let vede příjemná asfaltová cesta podél Klabavy, kterou k procházkám využívají i místní. Na lávce se však podepsal zub času a nebyla v nejlepší kondici. V posledních dnech roku 2019 tak došlo k její výměně za zcela novou. Konstrukce je stále dřevěná, zhotovena je však tak, aby tu vydržela déle než její předchůdkyně.

Nová lávka přes Skořický potok

Nová lávka přes Skořický potok

Tím však zdejší novinky nekončí. Štěrkový povrch mezi lávkou a Dobřívem nahradil zcela nový asfaltový koberec, který ocení zejména cyklisté. Jim i pěším poslouží i nově vysazená alej podél komunikace. Na staré duby u fotbalového hřiště navazuje na více než sto metrech nová výsadba dřevin. Jejich volbu by ocenila i osvícená panovnice Marie Terezie. Zatím malé jabloně, hrušně a švestky za pár let poskytnou nejen stín, ale i nějakou tu kalorii nebo rychlý cukr. Třešničkou na dortu je pak fakt, že nejde o žádné moderní kultivary. Místo tu našly staré odrůdy. I dnešní děti se tak mohou u Dobříva dozvědět, jak chutnalo matčino či zvonkové jablko nebo švestka domácí, o kterých vyprávějí jejich babičky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *