¨

Třítrubecká vyhlídka

Přijde vám procházka k loveckému zámečku Tři Trubky poněkud fádní? Mírně stoupající asfaltová cesta, podél níž se klikatí Klabava, či chcete-li Padrťský potok, doopravdy nemusí stačit tomu, kdo hledá pořádnou divočinu. Té je v okolí naštěstí dost. Nad malým zámečkem najdete několik skalisek nebo kamenných moří. K tomu s krásným výhledem určitě stojí za to odbočit. Jmenuje se to tu Třítrubecká nebo Brauchitschova či Jestřábí vyhlídka.

Kamenné moře s Třítrubeckou vyhlídkou

Kamenné moře s Třítrubeckou vyhlídkou

Německý polní maršál Walter von Brauchitsch měl za sebou úspěšnou vojenskou kariéru. Špatný zdravotní stav a neshody s Adolfem Hitlerem mu po úspěšných bojích ve Francii a neúspěších na východní frontě vynesly přesun do zálohy a převelení na zámek Tři Trubky. Zde se rád vydával na asi tříkilometrový vycházkový okruh, který rámovala právě po něm pojmenovaná vyhlídka.

Divočina tu však nekončí vzpomínkou na období druhé světové války a člověka vyšetřovaného pro zločiny proti lidskosti. Třítrubeckou vyhlídku totiž poskytuje veliké kamenné moře. V geologické minulosti tu stávala slepencová skála, kterou mráz rozlámal na spousty menších kamenů. Jimi posetý svah bez dřevin pak poskytuje nádherný výhled na zalesněné kopce v okolí. Za to stojí ale i cestička po kamenech k originální “otevíratelné” lavičce přímo na vyhlídce. Tam, kde v okolí začíná les, stromy trpí drsnými podmínkami a tvoří jiný typ divočiny plné zvláštních tvarů, mechů a lišejníků. Tahle pěšinka prostě stojí za to.

Třítrubecká vyhlídka

Třítrubecká vyhlídka

A kudy sem? Není nic jednoduššího, než se vydat po žluté turistické značce od třítrubeckého zámečku na Dobřív. Po ani ne pěti stech metrech k vyhlídce vede odbočka. Terén je sice trochu náročnější, ta námaha se ale rozhodně vyplatí.


Mapa:

Mohlo by se Vám také líbit...

Jeden komentář

  1. Karel Urban napsal:

    Děkuji autorovi za postřeh ohledně kamenného moře, vzniklého rozpadem homole skály díky mrazovému zvětrávání a oceňuji, že se nenechal unést tímto geologickým jevem a nenazval Třítrubeckou vyhlídku mrazovým srubem, jak je v Brdech zvykem, kdy každá rozpadlá skalka vlivem mrazového zvětrávání je tak nazývána (mrazové zvětrávání je ve skutečnosti celoroční proces, zatékání vody do puklin, rozrušování, eroze, zmrzlá voda v puklinách a její rozpínání). Zdejší kamenné moře je dle mého názoru nejkrásnější a nejpůsobivější v celých Brdech. Vyhlídka, ostatně jako většina dalších vyhlídek v Brdech, dnes trpí vzrostlou vegetací v jejím okolí, vhodné výřezy v perimetru výhledu by určitě byly na místě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *