¨

Stromořadí na Záběhlé a Alej Johanky z Rožmitálu soutěží o titul Alej roku

Po loňském úspěchu Aleje Johanky z Rožmitálu, která je letos taktéž mezi nominovanými, se tradiční soutěže významných krajinných prvků letos účastní další z našeho regionu. Podbrdské doplnilo tentokrát v pravdě brdské stromořadí, možná to zde vůbec nejznámější. O hlasy se uchází alej na Záběhlé.

Znají ji všichni, kdo se vydávají k hrázi Dolejšího Padrťského rybníka. Odsud k Bukové i Nepomuku čeká pěší i cyklisty ostré stoupání. Jeho závěr však v parném létě zpříjemňují košaté koruny lip, javorů a dalších prastarých listnáčů. Ty pamatují ještě dobu, kdy zdejší silnička tvořila hlavní komunikační tepnu mezi Příbramí a Plzní. Kolem zdejších velikánů kráčely i další epizody místní historie. Kdyby stromy mohly vyprávět o obyvatelích Záběhlé i Padrtě, kteří byli kvůli vzniku vojenského výcvikového prostoru ze svých domovů vyhnáni a jejichž domy byly srovnány se zemí…

Alej Johanky z Rožmitálu, foto: Jindřich Jirásek, staryrozmital.cz

Alej Johanky z Rožmitálu, foto: Jindřich Jirásek, staryrozmital.cz

O hlasy se uchází i vloni úspěšná Alej Johanky z Rožmitálu. Rožmitálské stromořadí musí znát snad každý, kdo sem vyráží na výlet. Sto šedesát let staré olše a jasany poskytují příjemný stín a nádherný pohled nejen na sebe samotné, ale i velký Podzámecký rybník s masivem Brd na obzoru. Chodíval tudy Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční a pod korunou ještě o století starší hraniční lípy popouštěl uzdu fantazii i spisovatel Rudolf Richard Hofmeister.

Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika již od roku 2011.  Letos se tedy to nejkrásnější stromořadí vybírá již podeváté. To brdské i podbrdské můžete podpořit svým hlasem i vy. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz a končí 7. ledna.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *