Slavnost královny Johanky nabídne bitvu o Třemšín nebo běh s kancem

Na letošní Slavnosti královny Johanky, která se bude konat 24. června v Rožmitále pod Třemšínem, si jistě každý všimne, že v zámecké zahradě stojí obrovská kulisa dřevěné tvrze. Právě tam se od 15 hodin odehraje velkolepý bitevní výstup skupiny Rosenthal, vyprávějící legendu o bitvě s husitskými vojsky a zkáze Třemšínského hradu.

Slavnost královny Johanky, zdroj: Rožmitál pod Třemšínem

Slavnost královny Johanky, zdroj: Rožmitál pod Třemšínem

Představení podobného ražení nedělá spolek Rosenthal poprvé. V minulých letech na Johance předvedl Bivojův boj a bitvu o Minas Tirith. Letos se však rýsuje rekordní počet bojovníků. „Svoji účast přislíbily spřátelené šermířské spolky ze Sedlčan, Plzně, Olomouce a také z německého Furthu. Vypadá to až na sto bojujících účinkujících, čímž se stává z bitvy o Třemšín největší rosenthalské vystoupení vůbec,“ uvedl za Rosenthal z. s. Šimon Pešta.

Tři čtvrtě hodiny dlouhé představení nabídne také poutavý příběh, jehož základem je historická událost z roku 1424, kdy byl Třemšín dobyt husitským polním vojskem v čele s Janem Žižkou. Na bitvu poté na stejném místě naváže tematicky blízké sportovní klání Běh s kancem.

Od 16 hodin totiž tradiční historickou Slavnost královny Johanky zpestří 5. ročník Běhu s kancem a 4. ročník závodu Pro pírko přes plot. První soutěž je určena pro silné, plnoleté a zcela zdravé mladé muže – kanec bude vážit 60 kilogramů a trasa nebude snadná. Druhá soutěž je pro plnoleté ženy a dívky v delší sukni, kterou případně dostanou u startu a její náplň je v podstatě obsažena v názvu.

Všechny soutěže jsou podpořeny hodnotnými cenami. „Registrace bude probíhat před závodem, anebo ještě lépe na mailové adrese rozmitalskybivoj@seznam.cz, přijato bude prvních sedm závodníků a sedm závodnic,“ uvedl organizátor soutěží Miloslav Pešta.

Slavnost královny Johanky

Slavnost královny Johanky

Již patnáctý ročník historických slavností pod novým názvem Slavnost královny Johanky tradičně začíná v 10 hodin jarmarkem a dětskými hrami v zámeckém parku. Ve 14 hodin královna Johanka opět povede průvod kolem náměstí a po obvyklých ceremoniích se všichni návštěvníci spolu s ní stanou svědky zmíněné bitvy o Třemšín. Všichni, kdo se chtějí historického průvodu zúčastnit, mohou si v Podbrdském muzeu zdarma zapůjčit kostým. Určeny jsou pro to termíny od 13. do 23. června mezi 9. a 17. hodinou. Vedle královny Johanky se na vás budou v Rožmitále těšit trhovci, divadelníci, děti ze ZUŠ J. J. Ryby, sbor Třemšínská kvítka a další.

Večer od 20 hodin společně oslavíme letošní jubilejní ročník s kapelou Příbramský Big Band, vystoupením performerů Firelovers s jejich ohňovou a světelnou show a zbytek večera protančíme v rytmu elektroswingu. Více informací se dozvíte na webu www.slavnostjohanky.cz či www.podbrdskemuzeum.cz a facebooku Slavnost královny Johanky. Těšíme se na vás.

Za organizátory Iva Ryjáčková a Rudolf Šimek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *