¨

Slavné rožmitálské stromořadí aspiruje na titul Alej roku

O tom, že krásu nenajdete pouze v mantinelech hranic CHKO Brdy, ale i v jejím okolí, vás může přesvědčit spousta podbrdských měst a obcí. Jedním z obzvláště přesvědčivých je Rožmitál pod Třemšínem, město spojené s rodem Lvů z Rožmitálu a jménem královny Johanky, manželky českého krále Jiřího z Poděbrad. Každoročně tu probíhá slavnost, která nese její jméno a mezi Starým Rožmitálem a místním zámkem vede nádherná starobylá alej, taktéž pojmenovaná podle této významné osobnosti českých dějin.

Alej Johanky z Rožmitálu, foto: Jindřich Jirásek, staryrozmital.cz

Alej Johanky z Rožmitálu, foto: Jindřich Jirásek, staryrozmital.cz

Zdejší stromořadí musí znát snad každý, kdo sem vyráží na výlet. Sto šedesát let staré olše a jasany poskytují příjemný stín a nádherný pohled nejen na sebe samotné, ale i velký Podzámecký rybník s masivem Brd na obzoru. Chodíval tudy Jakub Jan Ryba, autor České mše vánoční a pod korunou ještě o století starší hraniční lípy popouštěl uzdu fantazii i spisovatel Rudolf Richard Hofmeister.

Není se tak čemu divit, že Alej Johanky z Rožmitálu zdejší patrioti přihlásili do soutěže Alej roku. Anketu pořádá spolek Arnika již od roku 2011.  Letos se tedy to nejkrásnější stromořadí vybírá již poosmé. To rožmitálské můžete podpořit svým hlasem i vy. Hlasování probíhá na webu alejroku.cz.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *