¨

Rožmitál ožije Slavností královny Johanky

Johanka z Rožmitálu byla jako manželka Jiřího z Poděbrad mezi lety 1458 a 1471 českou královnou. Takovou osobnost si stojí za to připomenout, a proto se v Rožmitále pod Třemšínem koná každý rok Slavnost královny Johanky. Letos ji tu můžete navštívit v sobotu 16. června.

Historické centrum Rožmitálu z výšky, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Historické centrum Rožmitálu z výšky, zdroj: Město Rožmitál pod Třemšínem

Vrcholný středověk tady bude připomínat celodenní program. Mezi desátou dopoledne a pátou odpoledne budou pro děti nachystány dobové hry či kolotoče a od 11 hodin zahraje divadlo Víti Marčíka pohádku Šípková Růženka. Ale zkrátka nepřijdou ani dospělí. Kejklíři i tradiční jarmark nebo středověká krčma je dozajista zabaví. V 16 hodin se koná tradiční běh s kancem. To už ale bude dávno po dvou vrcholech celé Slavnosti královny Johanky. Tím je totiž její tradiční korunovace a s ní spojený průvod, který do ulic historického centra Rožmitálu vyrazí dvě hodiny po poledni. O hodinu později zaplesá srdce milovníků chladných zbraní a horkých hlav středověkých rytířů, kteří své síly poměří v turnaji.

Slavnost královny Johanky, zdroj: Městské kulturní středisko Rožmitál pod Třemšínem

Slavnost královny Johanky, zdroj: Městské kulturní středisko Rožmitál pod Třemšínem

Odpolední program uzavře sbor Třemšínská kvítka koncertem nazvaným Ovace pro Johanku. Ten tak trochu předznamená program večerní, který proběhne na nádvoří Podbrdského muzea. Víťa Marčík se svým divadlem v osm hodin probudí Středověká mysteria, aby o hodinu později vystoupil neméně mysteriózní Jiří Schmitzer. Ne však jako herec, tentokrát coby punkový písničkář protřelý mnoha letními festivaly. Večer pak uzavře DJ James Wing taneční produkcí ve stylu ska a electroswingu. Vstupné na večerní program činí 150,- Kč, děti, studenti a důchodci padesátikorunu ušetří, rodiny zaplatí 350,- Kč.

Chcete-li strávit 16. červen v příjemné atmosféře historického města, určitě si nenechte Slavnost královny Johanky ujít.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *