¨

Rožmitál bude znovu patřit Rybovi

Po úspěchu v loňském roce se letos v Rožmitále pod Třemšínem a jeho bližším i vzdálenějším okolí uskuteční druhý ročník Festivalu Jakuba Jana Ryby. Jaro tu tak bude patřit autorovi České mše vánoční.

Festival Jakuba Jana Ryby, zdroj: MKS Rožmitál pod Třemšínem

Festival Jakuba Jana Ryby, zdroj: MKS Rožmitál pod Třemšínem

Zahajovací symfonický koncert pohostí Podbrdské muzeum 28. dubna od 19 hodin. Zazní tu Koncert pro violoncello a orchestr C dur autora, který dal celému festivalu jméno, ale i melodie Franze Schuberta.

Pak se akce přestěhuje do Mníšku pod Brdy, kde 1. května pokračuje v malebném prostředí barokního areálu Skalka. Hudbu českého autora opět doplní největší světoví klasici: Mozart, Haydn či Bach.

10. května se program vrací zpět do Rožmitálu, kde je na plánu nejprve pouť a žehnání kříži na místě, kde byl Ryba původně pohřben, a dále mše v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, na kterou tu naváže komorní koncert. O den později pak v zasedací síni Městského úřadu v Rožmitále pod Třemšínem proběhne konference o duchovní hudbě.

Ještě dva výlety mimo město královny Johanky Festival Jakuba Jana Ryby udělá. 15. května zazní nejen Rybova hudba na zámku v Březnici, aby celá akce 20. června vyvrcholila v kostele sv. Mikuláše na Malostranském náměstí. Zde ve světové premiéře zazní Rybovy Nešporní zpěvy.

Město Rožmitál pod Třemšínem je se jménem Jakuba Jana Ryby silně spojeno. Tento český skladatel a sběratel lidových písní se sice narodil v Přešticích na jižním Plzeňsku, ale pod Brdy strávil významnou část svého života. Dva roky působil jako pomocný učitel v Mníšku a od roku 1788 až do své smrti v roce 1815 jako učitel právě v Rožmitále. Podrobný program festivalu najdete na webu rybuvfestival.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *