Rozhledna na Kotli

Od roku 2014 se nad městem Rokycany a okolím tyčí nová rozhledna. Dvacet osm metrů vysoká stavba se jmenuje jednoduše podle kopce, na němž stojí – Rozhledna na Kotli. Není to první vyhlídková budova, která zde kdy stála. V roce 1895 tu byla vystavěna o tři metry nižší dřevěná stavba, místními přezdívaná Krásná vyhlídka. Dřevo však neodolalo zubu času a tato rozhledna tu nevydržela ani 20 let. Železo by na tom mělo být lépe. Kromě odolnosti materiálu však stavba vyniká také zajímavým designem. Z architektonického hlediska se jedná jednoznačně o jednu z nejzajímavějších moderních staveb Rokycanska.

Svítání na rozhledně na Kotli

Svítání na rozhledně na Kotli

Na vrchol Kotle se dostanete po modré turistické značce. Vyrazit můžete například z rokycanského Jižního předměstí, kde určitě snadno najdete místo na zaparkování. Odtud je to na vrchol lehce přes tři kilometry a čekají na vás dvě stovky výškových metrů. Druhou možností je vyjít od železniční zastávky v Kamenném Újezdě. I zde určitě najdete místo, kde nechat plechového miláčka, byť tu žádné parkoviště není. Převýšení této trasy je stejné, ale čeká vás kilometr navíc.

 

Pohled na Brdy z vrcholu Kotle

Pohled na Brdy z vrcholu Kotle

Existuje ale i třetí varianta. U silnice z Rokycan do Veselé je přímo na modré turistické trase vybudované parkoviště. Pokud zde zaparkujete, ušetříte si šlapání do poloviny kopce. Zbývající kilometr a tři čtvrtě stoupá, vyjma závěrečné stovky metrů, jen velmi pozvolně.

Svítání na rozhledně na Kotli

Svítání na rozhledně na Kotli

Před koncovým stoupákem si navíc můžete odpočinout v dřevěném altánku.

Ať už zvolíte kteroukoli trasu, kousek pod vrcholem potkáte jednu ze studánek. Cestou z Kamenného Újezda nebo od lesního parkoviště pramen Pod rozhlednou, cestou z Rokycan pak Pramen krásy.

Pokud se cítíte, můžete obě cesty spojit a využít chodníky v Rokycanech a cyklotrasu číslo 3, která vede z Kamenného Újezda podél Klabavy do Rokycan. Vyjde vám tak okružní vycházka. Na takový výlet si ale vyčleňte alespoň 3 hodiny, celkem je to totiž 12 kilometrů.

Vraťme se ale zpátky k rozhledně. Její vrchol je v nadmořské výšce 600 metrů. I díky tomu je odsud krásný výhled nejen na Radyni a západní Brdy, ale vidět je i Radeč, Český les, Šumava, Krušné hory i České středohoří. Pokud navíc stihnete východ slunce, budete z výhledu nadšeni.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *