¨

První rozhledna v CHKO Brdy bude zřejmě stát na Třemšíně

Brdská romantika spočívá mimo jiné v jen sporých možnostech výhledu do široké krajiny. Pokud už však na nějakou vyhlídku narazíte, pozice uprostřed Čech na jejich vrcholu způsobí, že Vám zpravidla vyrazí dech. Taková je situace na Toku, Jordánu i Praze. Jižní Brdy jsou na výhledy ještě skoupější než ty Střední. Brzy by však na jejich nejvyšším vrchu – Třemšíně mohla být situace kochačům nakloněnější. Arsbiskupství pražské tu totiž zdárně pokračuje s přípravami k výstavbě rozhledny.

Plánovaná rozhledna na Třemšíně, zdroj: Arcibiskupství pražské

Plánovaná rozhledna na Třemšíně, zdroj: Arcibiskupství pražské

V tuto chvíli je vrch geodeticky zaměřen a Arcibiskupství pražské vstoupilo do jednání s Národním památkovým ústavem, archeology, CHKO Brdy a stavebním úřadem v Rožmitálu pod Třemšínem. Jasné je, že rozhledna nebude stát na samotném vrcholu, kde už dříve stavba plnící podobný účel existovala. Spolupráce s geology a archeology naopak vyústila v umístění rozhledny na louku v předhradí, tedy v místech, kde jsou dnes dřevěné altány a posezení.

Podle návrhu MgA. Jana Brotánka, Ing. arch. Jana Karla bude po zdárném dokončení povolovacího procesu, dopracování prováděcí dokumentace stavby, výběru zhotovitele a zajištění financování projektu vystavěna rozhledna s vyhlídkovou plošinou ve výšce přibližně 30 metrů. Z ní se nad korunami stromů otevře nejen výhled na Střední Brdy, ale návštěvníci tohoto magického místa uvidí i celou jižní polovinu Plzeňského kraje orámovanou masivem Šumavy a Českého lesa, ale i velkou část jižních a středních Čech.

Plánovaná rozhledna na Třemšíně, zdroj: Arcibiskupství pražské

Plánovaná rozhledna na Třemšíně, zdroj: Arcibiskupství pražské

Centrální osu stavby bude tvořit příhradová konstrukce z loupané kulatiny a ocelových válcovaných profilů ve tvaru pravidelného komolého šestibokého jehlanu. Hlavice rozhledny má být tvořena dřevěným vyhlídkovým košem se zastřešením také ve tvaru šestiúhelníku. Ve středu kolem osy rozhledny povede ocelové točité schodiště s mezipodestami se šestibokým půdorysem. Střecha bude opatřena kovovým latinským křížem.

Dřevo pro výrobu konstrukčních prvků má pocházet z lokálních zdrojů polesí Rožmitál pod Třemšínem Arcibiskupství pražského a počítá se dobýváním podle zásad lunárního dřeva. Aby samotná výstavba co nejméně zatížila životní prostředí ve zvláště chráněném prostředí, bude konstrukce v maximální možné míře prováděna ve výrobní hale a následně v přiměřených částech montována na místě. Tak bude minimalizováno použití těžké techniky.

zdroj: Arcibiskupství pražské (Jan Liebner)

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *