¨

Příbram zažije znovu rok 1918

Zažijte to znovu! Tak zní název celodenního projektu, který je v Příbrami naplánován na středu 24. října. Příbramané i návštěvníci města se díky němu vrátí doslova o sto let zpět, do roku 1918. Jak už asi tušíte, jde o součást oslav stoletého výročí Československa v rámci akce Společné století.

Zažijte to znovu!, zdroj: Město Příbram

Zažijte to znovu!, zdroj: Město Příbram

Cestu proti proudu času si přijďte užít na náměstí T. G. Masaryka. Těšit se můžete na dobovou obecnou školu, kavárnu vedle ní, záložnu a samozřejmě spoustu postav oděných do tehdy poslední módy. Celý zážitek dokonale orámuje hudba první čtvrtiny dvacátého století. Prostě zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

Právě zážitková výuka dnes mezi moderními pedagogy hodně frčí, a proto akci Zažijte to znovu! v Příbrami dopoledne využijí zejména místní školáci. Ani náhodní či méně náhodní kolemjdoucí však nepřijdou zkrátka. I oni se budou moci posadit do škamen a vzpomenout na dobu, o které jim vyprávěli rodiče nebo prarodiče.

Dobové kulisy a školní lavice na akci zapůjčily filmové ateliéry Barrandov. Občerstvení, které samozřejmě nemůže chybět, má na starosti restaurace Švejk. Podávat se budou stylově klenoty tradiční národní kuchyně. Návštěvníci se mohou těšit například na bábovku podle receptu maminky našeho prvního prezidenta. Náměstí ozdobí automobil značky Laurin & Klement. Na všech stužkách a baloncích zazáří trikolóra.

Centrum Příbrami ve středu 24. října obohatí i další kulturní program. Od půl dvanácté do dvou dopoledne bude pódium patřit místním školám. Pak se tu vystřídají Patrik Marek & his Blue Star, šansoniérka Jana Vaculíková s kapelou, Cirkus Hulata se staropražskými písničkami a Lucie Černíková. Taneční vstupy pak zajistí skupina Zářící ženy.

Oficiální program oslav je však mnohem bohatší.  V 10 hodin proběhne pietní akt u pomníku Svobody u Zámečku – Ernestina, o půl hodiny později bude v parku Zátiší zasazena památná lípa. V půl dvanácté začne pietní akt u sousoší Padlým synům Březových Hor na náměstí Hynka Kličky. Celý program pak v 19 hodin uzavře slavnostní varhanní koncert v basilice Nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *