¨

Příbram o víkendu čeká největší česká hornická pouť

Příbramská Prokopská pouť se pyšní přídomkem největší a nejslavnější česká hornická. Její 29. novodobý ročník se koná o nadcházejícím víkendu a návštěvníci největšího podbrdského města i jeho obyvatelé se mohou těšit na vskutku bohatý program.

Prokopská pouť, zdroj: Město Příbram

Prokopská pouť, zdroj: Město Příbram

Nedělní veselí předznamená už sobotní večer. 7. července v 18 hodin vypukne Čepobití, tedy průvod hornických světlonošů za zvuků hornické kapely z náměstí T. G. Masaryka na Březové Hory. Nejnabitější je ovšem neděle.

Den patrona příbramských havířů doprovodí staročeské trhy v centru města, dobové atrakce nebo kostýmované průvody. Zážitkem zejména pro nejmenší bude krojovaný průvod horníků a hutníků. Městem projdou nejen místní, ale i zástupci partnerských báňských měst a hornických spolků. Hornická paráda vyjde v neděli 8. července v 9 hodin z příbramského náměstí T. G. Masaryka na Březové Hory. V 10 hodin proběhne Polní mše před kostelem sv. Prokopa. A chybět nemohou samozřejmě ani pouťové atrakce.

Výročí 100 let Československé republiky bude také zasvěcen doprovodný program Hornického muzea. Ten začne ve 14 hodin a fanfárou jej zahájí Svatohorští trubači. Malé svatohorské divadélko Gymnázia pod Svatou Horou poté vystoupí se scénou návštěvy prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka a jeho doprovodu na nádvoří Ševčinského dolu. Zpřístupněna bude také další část historického podzemí zdejších dolů, a to Ševčinská dopravní štola, kterou se zájemci projedou důlním vláčkem. Prohlídka jednotlivých expozic muzea vyjde na symbolickou 1 Kč.

Nedělní odpoledne ale bude patřit i milovníkům hudby. Od 15 hodin na nádvoří dolu Anna zazní folkové, bluesové a swingové melodie hudební skupiny Jany Hejkrlíkové.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *