Přibáňovy expediční Trabanty můžete vidět pod Brdy

Jméno Dana Přibáně, který (nejen) s Trabanty objel skoro celý svět, zná u nás už skoro každý. Jen jeho skalní fanoušci však vědí, že servisní zázemí retrovýprav leží nedaleko Mníšku pod Brdy v Nové Vsi pod Pleší. A právě zde bylo 1. července otevřeno Muzeum Trabantů neboli žlutého cirkusu, jak sám cestovatel své poslední výpravy nazývá.

Budova Muzea žlutého cirkusu v Nové Vsi pod Pleší, foto: Trabantem napříč kontinenty (facebook)

Budova Muzea žlutého cirkusu v Nové Vsi pod Pleší, foto: Trabantem napříč kontinenty (facebook)

Toto datum není nijak náhodné. Přesně před deseti lety – 1. července vyrazil Dan Přibáň se svými pobočníky na první cestu do střední Asie. Tenkrát ještě s jediným Trabatem. Od té doby kola východoněmeckého přibližovadla překonala Afriku, Jižní Ameriku a naposledy Austrálii a Tichomoří.

Suvenýry z cest, které časem obohatil druhý Trabant 601, Fiat 126 “Maluch”, Jawa 250, ČZ 175 a spousta nadšenců nejen z Čech, ale i Slovenska a Polska, samotné expediční stroje, fotky, videa a hlavně příběhy, které se žlutým cirkusem nebo Trabanty souvisí, můžete obdivovat v budově bývalých potravin v Nové Vsi pod Pleší. Součástí je také simulátor s autentickými sedačkami a záznamem nejlepších záběrů tzv. “on board”.

Expozice je pro návštěvníky otevřena v létě každé odpoledne a o víkendech dokonce od 11 hodin. Od ledna příštího roku však bude dočasně o něco ochuzena, neboť část exponátů se spolu s cestovateli vydá na cestu z Thajska do Prahy. Ta zřejmě celý příběh žlutého cirkusu uzavře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *