¨

Prázdniny končí, sezóna výletů pokračuje

Děti už si pomalu chystají aktovky a srpen předává vládu měsíci září. Člověk by se pomalu začal chystat na podzim, ale chyba lávky! Teplo a dlouhé dny tu s námi ještě nějakou dobu budou, a tak se rozhodně vyplatí ještě naplánovat nějaký ten výlet. Pokud se během svých vycházek rádi spolehnete na odborné vedení, nebo se chcete něco dozvědět, můžete využít nabídky komentovaných výletů po geoparku Barrandien a zejména po Brdech. „Chceme představit zajímavosti celého území geoparku Barrandien. Tentokrát to budou oblasti s nalezišti zkamenělin trilobitů v jeho východní části a těžby kaolinu a vitriolové břidlice v jeho severozápadní části,“ říká projektový manažer Ekologického centra Orlov Luboš Gardoň.

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

foto: Radka Žáková, plzenskonakole.cz

První z pětice zářijových výšlapů bude v sedle kola a povede jej Radka Žáková. Ta hned 1. září účastníky vyvede z Plzně za geologickými zajímavostmi, a především uhlím v okolí. Cyklisté se na skoro šesti desítkách kilometrů dozvědí, co to jsou např. proplástky, nebo čemu horníci říkali „kanafas” či „spodky”. Že to tady není jenom o uhlí dokážou třeba i prvohorní zkameněliny uvnitř světoznámých rokycanských kuliček.

7. září se pokračuje na kole. Václav Sládek si s nadšenci vlastního pohonu dává sraz na parkovišti u Hájkova mostu na kraji Strašic, aby jim ukázal hned několik brdských osmistovek. Kromě pořádné porce vertikálních metrů jsou na programu také dokvétající vřesoviště dokládající vojenskou historii této části Čech, vodní nádrže i lovecký zámeček uprostřed hlubokých lesů.

I pěší si přijdou na své. Za trilobity povede vycházku geolog Josef Mucha. 14. září tak účastníkům ukáže to nejzajímavější, co lze z kamenů v Jincích a okolí vyčíst. A že jde o bohatě ilustrované knihy! Kladívko, rukavice i majzlík se rozhodně budou hodit.

Geology se vztahem k bicyklu i cyklisty s láskou ke kamení v neděli 15. září na plzeňském náměstí Republiky přivítá Monika Čechurová. Otisky prehistorických rostlin a živočichů tentokrát na programu nejsou, ale pozůstatky po činnosti sopek, moří i horníků uspokojí jistě také.

28. září je datum, které příliš botanicky nezní. O opaku vás může přesvědčit Marcela Flídrová, která ten den vede vycházku z Křešína. V jeho okolí účastníkům ukáže ostrůvek teplomilné vegetace i jeden z posledních pralesů Brd. Milovníci historie ocení nejen zvolený termín, ale i  dělostřelecký palpost, odkud byl vypálen první výstřel na Brdech, nebo procházku vysídlenou vesnicí. Tento, stejně jako předchozí dva výlety, jsou pro účastníky zdarma.

Pro všechny komentované výlety platí omezení počtu účastníků. Zájemci by se tak měli předem registrovat buď na telefonním čísle 725 443 243, a to od pondělí do neděle v době od 9 do 17 hodin, nebo pomocí registračního formuláře zde na webu. To platí i pro jiné výlety s průvodcem po geoparku Barrandien, které proběhnou v dalších měsících. Jejich kompletní nabídku najdete přímo zde na stránkách.

Komentované výlety po Barrandienu připravuje Ekologické centrum Orlov o.p.s. v Příbrami, ve spolupráci s regionálním informačním portálem pro cyklisty plzenskonakole.cz, kde se také dozvíte bližší informace k organizovaným cyklovýletům.

 

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *