Prázdninová štafeta se letos koná již podevatenácté. A znovu zve rodiny s dětmi i do Brd!

Prázdninová štafeta je už dospělá a hodně mění návštěvní cíle v Plzeňském kraji. Prázdninová výletnická soutěž určená dětem, a tedy vlastně celým rodinám se letos uskuteční podevatenácté. A když se pořadatelé pokoušeli sečíst, kolik lidí za jejího fungování – soutěžících i jejich sourozenců, rodičů a prarodičů – navštívilo soutěžní turistické cíle v Plzeňském kraji, došli k číslu 46 000.

Bude to už třetí léto, které v Česku stráví mnohem víc lidí než jindy. Dvakrát to bylo kvůli koronaviru a teď máme všichni stále víc hluboko do kapsy. Přesto všechno se v rodinách už vymýšlí, jak využít prázdniny. Vstříc jim vychází tradiční soutěž lákající na zajímavá místa Plzeňského kraje. Prázdninová štafeta se loni dostala do dospělosti, a tak připravila na letošek mnohem víc „dospěláckých“ turistických cílů.

Soutěž už tradičně nabízí padesát turistických cílů. Nově je mezi nimi víc nových nebo a turisty málo navštěvovaných naučných stezek, rozhleden a zajímavých přírodních útvarů. Spousta rodin musí teď šetřit ještě více, než jindy, proto zařadili pořadatelé i letos do soutěže přes polovinu míst bez vstupného. Dokonce zase víc než v loňském létě.

Východ slunce na Houpáku

Pro velký zájem je znovu mezi cíli předloni otevřená naučná stezka Jordán, kterou turisté najdou v dříve vojenské části Brd. A o informace o vojenské činnosti tu není nouze, neboť naučná stezka obkružuje kdysi cílovou plochou stejného jména. Jordán je zároveň „ochutnávkou“ Středočeského kraje v Prázdninové štafetě. V Plzeňské části Brd si pak turisté mohou zasoutěžit, pokud vyrazí navštívit arboretum na Žďáru, projdou Račí stezku mezi Třemi Trubkami a Padrťskými rybníky nebo se vyrazí poučit do Muzea Středních Brd.

Prázdninová štafeta zařadí do svých výletních cílů také pět „ochutnávek“ z regionů sousedících s Plzeňským krajem. Jihočeské místo – zámek Kratochvíle – vybrali pracovníci Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Karlovarsko zastupuje pro velký úspěch už podruhé Botanická zahrada v Bečově nad Teplou, Ústecký kraj hodně netradiční zřícenina hradu Petršpurk s dračí slují mezi Petrohradem a Stebnem. V Bavorsku je už tradičním cílem Historický park v Bärnau. A Středočeský kraj už podruhé nabídne naučnou stezka obkružující kdysi cílovou plochu stejného jména v bývalém vojenském pásmu Brdy.

Jak se do soutěže zapojit? Přihlásit se každý může kdykoliv od prvního letního dne 21. června do konce prázdnin na webových stránkách Prázdninové štafety. Vše potřebné najdou soutěžící na adrese: http://stafeta.plzensky-kraj.cz.

Při návštěvě každého cíle se soutěžící vyfotí na nádvoří či uvnitř navštíveného objektu (případně u cedule na turistické trase) a snímek pošle prostřednictvím webových stránek kdykoliv během trvání soutěže. Všichni soutěžící, kteří splní daný limit patnácti navštívených cílů, budou zařazeni do slosování. Patnáct šťastlivců se může těšit na odměnu. Ale při dosažení patnácti cílů se nemusí končit, pro toho, kdo navštíví nejvíc míst, čeká zvláštní cena. Tu letošní ještě neprozradíme, loni se její držitel stal kmotrem vzácného gibona v plzeňské zoo.

Pořadateli soutěže jsou spolek Dobroslav, IRIS a Zoo Plzeň. Partnery jsou mimo jiné Správa informačních technologií města Plzně, Plzeňský kraj, Město Plzeň, Nadace 700 let města Plzně a EURONOVA. Podruhé v historii Prázdninové štafety je partnerem také Národní památkový ústav.

Záštitu nad letošní Prázdninovou štafetou převzali radní Plzeňského kraje pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libor Picka a náměstkyně primátora města Plzně Eliška Bartáková.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *