¨

Práce na dobřívském hamru pomalu finišují

Jedna z nejvýznamnějších technických památek pod Brdy už hezkých pár měsíců návštěvníky nevítá. Vodní hamr v Dobřívě prochází zevrubnou rekonstrukcí a milovníci starých řemesel se tak už těší, až znovu otevře bránu. 

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

Vodní hamr, kolem nějž vede dálková cyklotrasa číslo 3

Dobrou zprávou je, že práce pomalu směřují ke svému konci. Od roku 2018 došlo nejen ke kompletní opravě objektu, ale podařilo se rozšířit i zázemí pro návštěvníky. Ti si tak užijí kompletně zrestaurované stroje a vybavení historického hamru i možnosti, které jim poskytne kiosek s posezením před ním. Zcela nově tu budou k vidění další dva funkční exponáty. Návštěvníci tu letos poprvé budou moci obdivovat dřevěné truhlové dmychadlo poháněné novým vodním kolem a historické dynamo poháněné transmisí.

A kdy že to už bude? Slavnostní znovuotevření Vodního hamru Dobřív proběhne v sobotu 16. května 2020 od 9 hodin. Je vám toto datum povědomé? Ano, správně! Uprostřed května se konává Hamernický den. Ten letošní bude už devětadvácátý v pořadí a vážně bude co slavit.

V současné době jsou ale hamerníci stále ještě v pilné práci. Stále ještě restaurují veškeré nářadí a vybavení hamru. V objektu navíc vzniká nová expozice, která se věnuje historii této technické památky. Zahrnuty do ní budou i nové poznatky, které zevrubná rekonstrukce objektu přinesla.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *