Pozvánka na májový cyklovýlet do Brd pro veřejnost

Tisková zpráva:

Na první komentovaný cyklovýlet s průvodcem zve cyklistickou veřejnost Destinační agentura Brdy ve spolupráci s cyklistickým portálem plzenskonakole.cz. Na pohodový výlet, který představí zajímavá místa v oblasti Padrťských rybníků, mohou cyklisté vyrazit na prvního máje v doprovodu cykloprůvodkyně Radky Žákové. Z nejvýše položené zastávky Brdského cyklobusu společně vyjedou na 1. máje ráno. Jde o první akci, kterou pro širokou cyklistickou veřejnost připravila Destinační agentura Brdy spolu s regionálním cykloportálem plzenskonakole.cz.

Cyklisté v Brdech, foto: Radka Žáková

Cyklisté v Brdech, foto: Radka Žáková

„Představit Brdy přespolním cyklistům, kteří toto nádherné území teprve objevují, je jedním z cílů Destinační agentury Brdy. Proto jsme se rozhodli ve spolupráci s paní Žákovou připravit výlet pro cyklisty, kteří Brdy ještě neznají a představit jim historii i přírodní zajímavosti nejkrásnější části kolem Padrťských rybníků,“ uvedl projektový manažer Destinační agentury Brdy Luboš Gardoň. „Když jsme podobný výlet pořádali loni v září, byla jsem překvapena, kolik lidí se s námi vypravilo na kole do oblasti bývalého vojenského újezdu poprvé,“ říká cykloprůvodkyně a editorka cykloportálu plzenskonakole.cz Radka Žáková a dodává: „Někteří se mi dokonce svěřili, že se do Brd bojí, protože tam není cyklistické značení.“

Se vznikem CHKO Brdy mnozí čekali, že budou střední Brdy zavalené turisty. Očekávaný boom se ale nekonal. Území bývalého vojenského újezdu teprve čeká na vyznačení nových cyklotras. „S přípravou značení nových cyklotras jsme začali ještě před vyhlášením CHKO. Díky projektu, který podala Destinační agentura Brdy, by se měli po prvních nových cyklotrasách v oblasti Padrťských rybníků a Třemšínska cyklisté projet již v letošní cyklistické sezóně,“ uvádí starosta Spáleného Poříčí Pavel Čížek, který jednání o vyznačení cyklotras v oblasti nové CHKO Brdy inicioval. „Plzeňský kraj podpoří podbrdské obce. V příštím roce chceme přednostně investovat do infrastruktury, která souvisí s turistikou v Brdech,“ uvedla náměstkyně hejtmana pro školství a cestovní ruch Ivana Bartošová.

Na cyklisty čeká trasa v délce do 40 kilometrů. Povede po zpevněných cestách nejkrásnější částí Brd, kam za 1. republiky jezdili tzv. „lufťáci“. Na trase je několik menších půvabných jezírek i malých rybníčků a samozřejmě oba velké Padrťské rybníky, které jsou unikátním biotopem zejména pro ptactvo. „Trasu jsem připravovala s ohledem na to, že je začátek cyklistické sezóny, kdy cyklisté ještě nemají moc natrénováno. Proto vyjíždíme z nejvýše položené zastávky cyklobusu na Teslínech v nadmořské výšce nad 700 m n.m. Kdo nebude moci kopec vyjet, může ho i s kolem vytlačit,“ říká cykloprůvodkyně Radka Žáková. Na trase bude přes deset zastávek, kde se účastníci dozvědí něco o historii brdských obcí, které v tomto území stávaly a budou si moci také odpočinout či se občerstvit. Svačinu i dostatek tekutin stejně jako výbavu na opravu píchlé duše by si ale měli vzít s sebou. Cyklisté se také seznámí se stromovými lišejníky, které u nás v době kyselých dešťůpřežívaly jen na několika málo místech v Brdech a na Šumavě. K Brdům a jejich patronovi Fabiánovi mají blízký až mystický vztah.

Cyklovýlet skončí v místě startu, tedy na Teslínech před 16 hodinou, aby ti, kteří se budou chtít do Plzně vrátit cyklobusem, stihli před odjezdem Brdského cyklobusu ještě občerstvení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *