¨

Podbrdské muzeum opráší vzpomínky na Karla Daniela Gangloffa

Jméno Karla Daniela Gangloffa v osnovách většiny českých základní škol nenajdete. Je to škoda. Návštěvníci Brd se s ním obvykle poprvé setkají, pokud cestují od Bukové a Nepomuku směrem k Dolejšímu Padrťskému rybníku. Lesní silnička tu totiž přetíná Gangloffův náhon, unikátní dílo, které dokonale ilustruje schopnosti tohoto českého Archiméda.

Karl Daniel Gangloff - český Archimédés, zdroj: tremsinsko.cz

Karel Daniel Gangloff – český Archimédés, zdroj: tremsinsko.cz

Pražský rodák toho má ale “na svědomí” mnohem více. Článek na Wikipedii podává poměrně jasnou představu o činnosti tohoto významného lesníka a vynálezce 19. století. Jen v Brdech jej dodnes připomíná Gangloffův kříž, již zmiňovaný Gangloffův náhon či cesta Gangloffka. Jeho osoba je dokonce ještě dnes, v době krize klasického lesnictví stále aktuální.

Co je to dendrometr nebo planimetr a jak vypadá kapesní aneroid nebo vábnička vyrobená z jeleního hrtanu, vše Gangloffovy vynálezy, a mnohem více můžete vidět v Rožmitále pod Třemšínem. Zdejší Podbrdské muzeum totiž Karlu Danielu Gangloffovi věnuje celou výstavu.  Ta tu bude zahájena v úterý 22. října. Během vernisáže si návštěvníci užijí například hudbu Petra Dopity, který tóny vyloudí z klasické pily. Komu by to nevyšlo na zahájení, má čas se do Rožmitálu vydat do konce ledna. Výstava věnovaná Karlu Danielu Gangloffovi v Podbrdském muzeu potrvá do 31. ledna 2020 a koná se pod záštitou Ministerstva kultury České republiky.

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *