¨

Pod Brdy vznikla nová velikonoční tradice

Český venkov, Podbrdsko nevyjímaje, si spojujeme mimo jiné se staročeskými tradicemi. Většina z nich se váže k Vánocům, masopustu nebo Velikonocům. Opatření během letošních svátků jara ale koledníkům příliš nenahrávaly. Chytré hlavičky ale přišly s náhradou, která se může stát nejen zajímavou soutěží, ale i tradicí i pro dobu, kdy se svět vrátí do starých kolejí.

Velikonoční zajíc – ilustrační foto, zdroj: Pixabay

Kromě spletených vrbových prutů a malovaných kraslic patří i u nás k dubnu postava velikonočního zajíčka. A právě kolem něj se točila Velikonoční výzva 2020. A kde jinde mohla vzniknout než v podbrdských Hořovicích? Odsud je to přece do Zaječova, co by kamenem dohodil!

I Zaječované se zapojili do akce, během které obyvatelé osmdesátky českých měst a obcí zdobily své příbytky a zahrady vlastnoručně vyrobenými postavičkami zajíců a zajíčků. Podmínkou bylo, aby jejich uši obrazně zastřihali ve výšce alespoň 30 cm. Vyfocené ušáky ze slámy, papíru, dřeva či jiných materiálů po Velikonocích počítali organizátoři z hořovického střediska volného času.

Odkud jich přišlo nejvíc? Světe div se, ze Zaječova. Z 5 298 postaviček jich přes sedm set dorazilo právě z obce, které tento savec propůjčil jméno. Ani to ale nestačilo k titulu Zajícov 2020. Ten se totiž udílí za nejvyšší dosažený poměr počtu postaviček a lidských obyvatel obce nebo města. Titul ale zůstal pod Brdy. Ve Vižině nedaleko Hostomic připadlo 1,5 obyvatele na jednoho Zajíce. Tak se tam zajeďte podívat, třeba tu zaječí výzdobu ještě stihnete.

Akce se účastnila řada dalších podbrdských měst a obcí. Kromě výše zmíněných a pořadatelských Hořovic se do zajícování pustili třeba v Mirošově, Skořicích, Olešné, Jivině, Podbrdech, Oseku, Podlesí nebo Komárově. Tady všude musela velikonoční procházka vykouzlit nejen dětem úsměv na rtech. Tak za rok znovu?

 

Mohlo by se Vám také líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *