¨

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Od konce roku 2019 najdou turisté v samotném centru Středních Brd další zajímavost. K zaniklým obcím, velkým i menším rybníkům, majestátním kopcům, hlubokým lesům a biologicky bohatým potokům a potůčkům přibyla naučná stezka. Její název zní Okolím Padrťských rybníků. Procházku či projížďku na kole tu tak lze využít nejen k načerpání duševních a fyzických sil, ale i k zisku nových vědomostí.

Naučná stezka okolím Padrťských rybníků

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Pověrčivé turisty asi nepotěší počet informačních panelů. Je jich třináct. Komu by toto číslo dělalo problém, může jej rozdělit. Pouze ve čtyřech případech totiž u cesty stojí ty klasické velké s dřevěnou konstrukcí. Zbývajících devět zastávek má formu menších kovových panelů, netradičně umístěných na solitérních kamenech. Takhle citlivě se ke tvorbě naučných stezek staví málokde.

Na velkých informačních panelech najdete zejména informace o zaniklých obcích Padrť, Přední a Zadní Záběhlá a Kolvín. Komu by nestačil jejich obsah, může využít přiložené QR kódy. Zvídavci pod nimi naleznou spoustu velmi detailních informací, například i kroniky zaniklých obcí. Je však třeba počítat s poněkud horším mobilním signálem.

Naučná stezka okolím Padrťských rybníků

Naučná stezka Okolím Padrťských rybníků

Jak už bylo zmíněno výše, trasa naučné stezky vede srdcem Středních Brd. Nedá se sem dostat autem, a tak je k její délce přibližně 14 kilometrů nutné připočíst ještě cestu z výchozího bodu na okraji CHKO. Aby byl výběr nástupních míst co nejširší, neurčili tvůrci naučné stezky pořadí jednotlivých zastavení, kterým by se turisté měli řídit. Ti tak mohou libovolně vybírat taková, která se jim líbí. Nejblíže je to ke stezce ze Skořic, přibližně kilometr. Z Teslínů i Míšova je třeba šlapat čtyřikrát déle. Dojít se sem dá třeba i z Hořic nebo na kole de facto odkudkoli. Počítat je třeba ale s tím, že stezka není přímo v terénu značená. Její vedení je znázorněno na mapkách na každém zastavení. Mapová aplikace v telefonu nebo turistická navigace se rozhodně bude hodit.

Naučná stezka tu byla naplánována ještě úezdním úřadem vojenského újezdu před vyhlášením chráněné krajinné oblasti. Tak, jak ji dnes vidíme pod názvem Okolím Padrťských rybníků byla vytvořena Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR, Správou CHKO Brdy za spolupráce obcí Věšín, Skořice a Strašice a Vojenských lesů a statků. Po odborné stránce se na ní podíleli také pracovníci Hornického muzea Příbram, Muzea Středních Brd a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Svaz vyhnanců z Brd. Za zmínku stojí i to, že na jednotlivých zastaveních naleznete mimo jiné i grafiky pana Jana Čáky.


mapa:

Mohlo by se Vám také líbit...

3 komentáře

 1. Karel Urban napsal:

  Tuto naučnou stezku jsem prezentoval v září 2015 jako návrh pro budoucí CHKO s pracovním názvem Po stopách vysídlených obcí (článek Příbramský deník). Následně byla doporučeno tvůrci interpretačního plánu (IP) pro CHKO Brdy, v rámci pracovní skupiny, aby došlo k její úpravě, kdy původní 2 trasy byly sloučeny a stezka byla na doporučení zhotovitelů IP významně zkrácena. Stejně tak jsem se shodl s interpretátory na tom, že tabule by neměly upozadit přírodu a byl upřednostněn můj návrh na umístění tabulí na místní solitérní kameny, převážně kambrické slepence (inspiraci mi dala cedule umístěná u paty rekultivovaných odvalů na Březových horách a pamětní cedule na Josefce poblíž zámečku Tři trubky). Tabule byly instalovány pouze v nejnutnější míře, s ohledem na to, že historie vysídlených obcí potřebovala větší prostor. Stezka nemá záměrně klasický směr od bodu A do bodu B, protože na stezku je možné nastoupit kdekoliv. Stejně tak jsem kompletně zpracoval a prezentoval budoucí cyklostezky a 2 okruhy na dopadovkách. S ohledem na své budoucí angažmá jsem přiznal autorství i Správě CHKO Brdy, trasu nové stezky vč. umístění a výběru kamenů jsem ještě připravil jako zaměstnanec CHKO. Správa CHKO pouze připravila texty pro naučnou stezku a veškerou administrativu pro její naprostou neschopnost muselo vyřídit pracoviště AOPK Střední Čechy. Jinak řečeno, nedivím se, že neproběhlo slavnostní zahájení, protože Správa CHKO jako taková má na nové stezce minimální zásluhu a je škoda, že nebyla schopna zajistit na stezce alespoň částečné zprovoznění kamenné studny, která je na Záběhlé přímo u cesty. Prostě, od správy, která zmiňované projekty dostala do vínku od zaměstnanců bývalého vojenského újezdu a pouze je lehce doplnila, bych očekával alespoň poděkování skutečným tvůrcům naučných stezek v Brdech. Skutečně žasnu, kolik subjektů na stezce spolupracovalo (pravděpodobně poskytly tu a tam nějakou fotografii). Jediný, kdo se významně přičinil, byl pan Čejka z Mirošova, se kterým jsem jezdil na Záběhlou a právě on navrhl a ukázal studnu u svého rodného domku.

  • Pavel Žižka napsal:

   Dobrý den, pane Urbane, děkuji Vám za pohled člověka, který byl přímo u toho, a ví tedy, jak to přesně bylo. Na základě Vašeho příspěvku jsem přidal jednu větu, která připomíná původní přípravu naučné stezky, jak Vy zmiňujete v komentáři. Děkuji za upřesnění.

 2. Karel Urban napsal:

  Zde si dovoluji přiložit odkaz, jak se zrodily záměry ohledně naučných stezek, aby se náhodou stokrát opakovaná lež nestala pravdou.

  https://pribramsky.denik.cz/zpravy_region/v-brdech-jsou-naplanovane-krome-tras-i-dve-naucne-stezky-a-hrebenovka-20151006.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *