Naučná stezka Loukou i lesem za pohádkou

Od roku 2014 je pro rodiny s dětmi ve Spáleném Poříčí a jeho okolí připraven přibližně pětikilometrový naučný vycházkový okruh. Stezka nese název Loukou i lesem za pohádkou a už z něj je patrné, že cílí především na menší návštěvníky. Ti dorostlí si zde však své jistě také najdou.

inzerce

Zastavení U záchranné stanice

Zastavení U záchranné stanice

První z osmi zastavení naleznete před areálem Ve Dvoře, co by kamenem dohodil od náměstí ve Spáleném Poříčí. Začátek je to skutečně stylový. V místní galerii Špejchar naleznete jedinou stálou výstavu humoru Jiřího Wintera Neprakty a právě jeho obrázky tvoří hlavní motivy všech naučných tabulí na této stezce. Rozhodně však doporučujeme ještě před prvním zastavením navštívit místní infocentrum (hned vedle městského úřadu). Zde totiž k této stezce dostanete materiály a pracovní list, za jehož vyplnění během procházky mohou děti nakonec dostat opět v infocentru odměnu. Kdyby náhodou bylo “íčko” zavřené, pomohou vám v krámku U Červeného kohouta na náměstí.

Značení naučné stezky Loukou i lesem za pohádkou

Značení naučné stezky Loukou i lesem za pohádkou

Celou stezkou vás bude provázet zvídavý skřítek, jehož jméno děti vyluští v křížovce z infocentra. Symbol trpaslíka hledejte také na cedulkách s šipkami, kterými je tento okruh značen. Smutné je, že na několika místech tyto cedulky evidentně někomu překážely, a tak několikrát minete dřevěný kůl bez označení směru dalšího pochodu a někdy ani ten ne (stav v únoru 2016). Mapka z informačního centra se tedy bude hodit.

Od areálu Ve Dvoře vás stezka provede centrem Spáleného Poříčí a dále mezi domy k záchranné stanici živočichů. Odsud pokračujte k říčce Bradavě, kterou překonáte po lávce a proti jejímu proudu okouknete ne zrovna nejmalebnější zákoutí města se sportovními hřišti. U mostu zahnete doprava, na další křižovatce znovu a ulicí Rodáků dosměřujete vzhůru do kopce až k lesu Obecníku, na jehož okraji na vás čeká třetí zastavení. Po asi třech stech metrech je potřeba z hlavní cesty sejít doprava k rybníčku. S kočárkem můžete pokračovat po zpevněné cestě dále a zahnout doprava později. Obejdete tak ale čtvrtou naučnou tabuli. Tu další naleznete opět na kraji lesa u osady Karlov. Odsud začnete opět zvolna klesat ke Karlovskému sadu (šesté zastavení) a k

Výhledy při klesání zpět do Spáleného Poříčí

Výhledy při klesání zpět do Spáleného Poříčí

předposlední naučné tabuli s názvem Na vyhlídce. Krásnými rozhledy do okolí především jižním a jihovýchodním směrem se však můžete kochat prakticky během celého klesání. Po silničce sejdete zpět do Spáleného Poříčí a mezi domy dojdete k lávce přes Bradavu. U ní stojí poslední zastavení “U Bradavy”. Značení vás ale odsud dovede zpět až do centra města.

Hledáte-li nápad na procházku, která bude bavit i vaše děti a lze ji absolvovat i s kočárkem, neboť téměř kompletně vede po zpevněných cestách, navštivte Spálené Poříčí a projděte se naučnou stezkou Loukou i lesem za pohádkou.


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *